Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

 

 

NEW ORLEANS - CENTRUM

 

 

+ French Quarter / Fransız mahallesi , Web :

Gezi Haritası.1 - tıklayın ( pdf )

Gezi Haritası.2 - tıklayın

 

Bazı gezi bilgiler için kaynak : maximiles - seyahat rehberi

 

New Orleans'ın kalbi ve ruhu olarak bilinen Fransız Mahallesi, Charles Sokağı ile Jackson Meydanı arasında kalan bölgede 90 blokluk bir alanı kaplamaktadır. 1718 yılında Fransız Askeri Karakolu'na ev sahipliği yapan bölge, daha sonra şehrin İspanyol hâkimiyeti altına girmesiyle birlikte bir köle pazarı meydanına dönüştürülmüştür.Bir birine paralel uzanmış cadde ve sokaklar düzenli şekilde kesişirler..

Günümüzde ise Fransız Mahallesi; Cajun mutfağının en özel spesiyallerinin denenebileceği prestijli restoranlara, caz kulüplerine ve ışıltılı mağazalara ev sahipliği yapan, oldukça popüler bir semt olarak ünlenmiştir.Fransız Mahallesi içerisinde Ursuline Manastırı haricinde Fransız mimari stilini yansıtan yapılar, 1788 ve 1794 yıllarında çıkan büyük yangınlar sonucu yok olmuştur. Bu yapıların yerine o dönem şehrin hâkimi olan İspanyollar, kendi mimari stillerini kullanarak çeşitli yapılar inşa etmişlerdir.

Fransız Mahallesi'nde yer alan tarihi yapıların büyük bir bölümünü süsleyen kemerler, dövme demirden cumbalı balkonlar ve kapı üzerinde yer alan yelpaze şeklindeki pencereler; İspanyol mimarisinin şehre bıraktığı armağanlardır.

example2 - 416 Chartres Street , K-Pauls restoran

 

example2 - Cumbalı balkonlu evler

 

example2 - 300 Bourbon Street ------- example2 - Conti Street

 

example2 - Fransız mahallesi , Eski evler & otantik anlar

 

Fransız mahalesini 2 farklı bölümde gezmeyi planlayalım..

1 - Mississippi River ( nehri ) - KIYI ŞERİDİ

2 - İÇ KISIMLAR ( canlı ve hareketli , tarihi bölge )

 

 

Fransız Mahallesi - KIYI ŞERİDİ ;

Fransız Mahallesi içerisinde yer alan en ünlü mekânlardan biri, Jackson Square - Meydanı'dır ( 751 Decatur St. , New Orleans, LA 70181) . XIV. Louis stilindeki yemyeşil bir bahçe alanın çevresine simetrik bir biçimde dizilmiş tarihi binalardan oluşan her gün yüzlerce turistin uğradığı Jackson Meydanı; falcılara sokak müzisyenlerine ve pandomim sanatçılarına ev sahipliği yapan renkli ve hareketli bir mekândır ( Saint Ann Street'e girin ).Place d’ Armes adıyla kurulan meydan iç savaş sırasında Andrew Jackson adına bir General`in ismi ile değiştirilmiş. Ayrıca meydanın güneyindeki Decatur Street üzerinden faytonlara binerek küçük bir şehir turu da yapabilirsiniz.Decatur Caddesi uzerinde 415 numarada, sehrin en eski tütün/puro satıcısı bulunur. Haftanin 7 gunu acik olan bu dukkanda 5 .esit pipo tutunu satilir ve 1 oz (28 gr) pipo tutunune 2 dolar gibi uygun bir fiyat vererek satin alabilirsiniz.

example2 - Decatur st. üzerindeki Faytonlar

Meydan üzerinde yer alan tarihi yapılar arasında; Pontalba Binaları, St. Louis Cathedral / Aziz Louis Katedrali, Cabildo ve Presbytère ( State Museum ) bulunmaktadır.Meydandaki atlı heykel ; Andrew Jackson'a aittir.

Alanda bulunan ünlü Cafe Du Monde 1860 'tan beri 24 saat hizmette ( Web )( 800 Decatur Street ).New Orleans’a özel “beignet” tatlısıyla meşhur Cafe du Monde’a gidin denmekte. Beignet için şerbetsiz lokma tatlısı gibi ( bişi tarzı ) , üzerine bol pudra şekeri serpiliyor ve kare formunda kızartma hamur işi. Yani illaki yemek bence gerekmiyor? Zevkinize kalmış..Kuyruk uzunca... Alan küçük.. Garsonlar 24 saat çalışmaya yorgun gibi , sanki servis ağır alınmakata ? Beklemek için zamanınız olursa deneyin..

example2 - example2 - example2 - example2

 

St. Louis Cathedral , web :

Adres: Père Antoine Avlusu, No: 615, New Orleans

Aziz Louis Katedrali; 1721 yılında Fransa Kralı IX. Louis'in onuruna Fransız mühendis Adrien De Pauger tarafından inşa edilmiştir. 1722 yılında New Orleans'ı yerle bir eden büyük kasırgadan etkilenen yapı, tamamen yıkılmıştır.

Yıkımın ardından aynı mekânda yeniden inşa edilen kilise, bu kez 1788 yılında büyük bir yangın felaketi sebebiyle harabeye dönmüştür. Günümüzde hâlen işlevini sürdürmekte olan yapı, 1794 yılında katedral olarak üçüncü ve son kez inşa edilmiştir.

1851 – 1874 yılları arasında ünlü mimar JNB de Pouilly tarafından yeniden modellenen katedrale, ek süslemeler ve dış cephe restorasyonu yapılmıştır. Son olarak 1964 yılında Papa VI. Paul, katedrali ziyareti sırasında bu görkemli yapıya bir de küçük bazilika eklenmesini salık vermiştir.

Jackson Meydanı'nın kalbinde tüm ihtişamıyla göğe uzanan katedral, New Orleans'ın en önemli mimari simgelerinden biridir. Aziz Louis Katedrali, aynı zamanda Amerika'nın hâlen işlevini sürdüren en eski katedrali olma özelliğine sahiptir.Katedralin arka alanında , Street Ann ve Street Peter sokakları arasında ve de Royal street'e bakan tarafta Hz. İsa'nın heykelinin ışıklandırma ile geceleri kilise duvarına vuran devasa gölgesi ilgi ve dikkat çekicidir.

example2 - St. Louis Cathedral ( Shadow of Statue of Jesus Christ )

Yalın ama çarpıcı bir mimari stile sahip olan Aziz Louis Katedrali'ni, çarşamba - cumartesi günleri 13.00 - 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

 

Jackson Square & Fotoğraflar :

example2 - example2- example2 -example2- example2 - example2 -

example2 - example2 - example2 - example2 - example2 - example2 - example2

 

Jackson Meydanının tam karşısında , 100 m. kadar yürüme mesafeli alandan nehir kenarına doğru yürüyelim..yol güzergahımızda demir yolu var ! karşıya geçerken dikkat !..

example2

Meydandan bu alana girdiğinizde yüksek bir platform alanında Washington Artillery Park'a ulaşırız ( Louisiana Ulusal Muhafız 141.Topçu birliği anısına yapılan bir park ).Bu alan bizi Fransız mahallesinin hemen karşısında yer alan güzel bir park alanı ve yürüyüş parkuruna çıkaracaktır ( Moon Walk & Woldenberg park ).

example2 - Washington Artillery Park

 

+ Moon Walk , 1 Canal St, New Orleans, LA 70130 :

1970 li yıllarda yapılmış , nehir boyunca kıyı şeridi oluşturan ,akvaryum bölgesinden başlayıp Woldenberg park'ıda içine alan yürüyüz yoludur. Nehir taşımaclığı yapan ilginç tekne ve gemilerin ( web , Toulouse St, New Orleans ) , enstürman çalan yerli halkın olduğu , dinlenme alanlarını içeren ve turistlerin ilgisini çeken gezi alanıdır.

Steamboat Natchez / Paddle wheel boat / Riverboat Tours : Arkadan çarklı gemiler ile yapılan nehir turları otantik bir gezi anısını unutmayın.Yemekli - müzikli , gündüz akşam alternatifleri için web sitesine bakınız..

 

+ Woldenberg Park , 1 Canal St, New Orleans :

Woldenberg Park Mississippi Nehri ve tarihi Fransız Mahallesi'nin arasında uzanan 16 dönümlük yeşil park alanıdır. Audubon Aquarium'dan başlayarak , nehir boyunca uzanır.Her yıl nisan ayında yapılan French Quarter Festival'inin ve canlı müziğin bulunduğu park alanıdır.Yeşil alan yanında , heykel ve sanat eserlerinide barındırır. 1980 - 1990 arası revüze edilerek günümüz haline getirilmiştir.Malcolm Woldenberg (1896 - 1982 ) finansmanı sağlayan hayırseverdir.

Bölge fotoğrafları :

example2 - example2 - example2 - example2 - example2 -example2

 

Jackson Meydanı karşısında bulunan bu park alanından , nehir kıyı şeridi boyunca önce güney yönüne gidelim..

 

+ Gray Line Tours Lighthouse , web :

example2 - example2

Bilet satış ofisi : Toulouse St, New Orleans ( Mississippi nehir kenarı ). Call 504-569-1401 , 800-535-7786

Gray Line Tours şirketi mahalli bir acenta olup , Mississippi Nehir & Pontchartrain gölü gezisi dahil pek çok şehir içi gezilerini organize eder.

Bu alandan önce güney yönüne doğru , nehir boyunca inelim ( yolumuz ; Riverfront Streetcar - mavi tramvay hat güzergahı boyunca , hattın "John Churchill Chase" durağı yönüne doğru olacaktır ).

 

+ Audubon Aquarium of the Americas , Web :

example2 - example2 - example2

1 Canal St, New Orleans, LA 70130 ( Central Business District / Downtown)

Mississippi Nehri kenarında ; 600 türden 15 bin deniz canlısını barındıran türünün en üyü müzelerindendir.10 m. ye varan uzunluğu ile ; The Caribbean Reef - camekan tünelinden bu canlıları izlemeniz mümkün.Amazon yağmur orman alanını görmeyi unutmayın..

Salı - pazar : saat , 10 - 17 arası açıktır..

Ücret :

1 - Audubon Experience Paket / Audubon Zoo, Audubon Aquarium of the Americas, Entergy IMAX® Theatre ve Audubon Butterfly Garden and Insectarium // Hayvanat bahçesi - Akvaryum - İmax tiyatro ( web , 1 Canal St, New Orleans ) - Kelebek ve böcek bahçeleri ( web , 423 Canal St, New Orleans ) gezilerini 1 aylık süre içinde gezmenizi sağlayan bilet türüdür.

Tam : 39.50 $ , 2 / 12 yaş & 65 yaş üstü : 27.50 $

2 - Genel , günlük bilet / Yanlızca akvaryum içindir , tam : 22 $ , ( + 65 , 2 -12 yaş ) : 17 $

 

+ Canal Street Ferry & RiverWalk ;

1 Canal St ,New Orleans, LA 70130 ( Central Business District )

Mississippi Nehri boyunca Feribot ile New Orleans manzarasını seyretmek için limana yani Riverwalk'a gitmelisiniz.1827 den beri Canal street sonunda ( akvaryum'a yaklaşık 250 m. uzaklıkta , Harrah’s Casino tramvay durağı karşısında ) hizmet veren işletmede karşılıklı seferler ile Canal street ve Algiers Point arasında ( nehirin doğu yönünde ) feribot çalışır ( genellikle yarım saat periotla , 06 -24 saatleri arası , otomobil başına 1 $ , araç olmaz ise yolculuk ücretsiz ! , feribot için ücretsiz otopark yok ! - bilgi için ).Yine ayni alandan Canal street - Gretna ferry ( nehirin güney yönü ) feritbot seferleride mevcuttur. Bu alanda bulunan Riverwalk Marketplace' ı ziyaret edebilirsiniz( Outlet mağazası , web ).

Bölge fotoğrafları :

example2 - example2 - example2 - example2 - example2 - example2

 

Fransız mahallesinin , güneyde kalan en uç kısmınına kadar olan alanı gezdik.

Şimdi yeniden geri dönüp , Woldenberg Park'ın nehir kıyı şeridnde yer alan kuzey doğusuna bir göz atalım ( haritaya bakın ! )..

 

+ French Market , web :

1235 North Peters St. - New Orleans, LA 70116 / 2 French Market Pl. New Orleans

example2 - example2 -example2

New Orleans'ta Avrupayı hatırlatır , açık hava alışveriş merkezidir.Jackson meydanına yakın , Esplanade Avenue'nün sonlandığı köşede yer alır.Yemek , müzik , takı , giyim ,hediyelik ve sanata yönelik parekende satışların yapıldığı bit pazarı havasında bir mekandır. 1791 yılında kızılderili ticaret alanı olarak kurulan pazar türünün en eski örneklerinden birisidir (19.yy başında, Mississipi nehri aracılığıyla şehre gelen gemilerden çıkan mallarının satışı için kurulmuş bir pazar ).

Buralarda marketin sol yanında kalan cadde üzerinde ;

* 1016 Decatur St, New Orleans adresinde : Gazebo cafe & restoran - web

* 1000 Decatur St, New Orleans, LA 70116 adresinde : Market Cafe - web

* 810 Decatur St., New Orleans, LA 70116 adresinde : Aunt Sally’s Praline Shop - Sally teyzenin Pralin satış noktası ( web )

alanlarını ziyaret edip gereğinde bir şeyler yer ve içersiniz..

 

Bu şekilde Fransız mahallesinin kıyı şeridi gezisi tamamlanmış oldu.Sırada mahallenin turistik açıdan daha hareketli , eski binaları , müzikal köşeleri , barları ve tarihi ile bütünleşen kesim gezisi var..

 

Fransız Mahallesi - İÇ KISIMLAR ;

Eski mahalle'de en canlı sokaklar burada yer almakta.. Royal Street ve Bourbon bunlardan en önemli olanlarıdır.Bu alanlar kalabalık ve hareketlidir.

 

+ Louisiana Supreme Court Building , web :

example2 - example2 - 400 Royal St , New Orleans, 70130 - LA

17 -18 yy.dan kalma antik bir yapıları ile göz dolduran Fransız mahallesinde , beyaz granit bir yapıda bulunan Yargıtay binası Royal caddesi köşesinde dikkat çeker ( 1910 ).

 

+ New Orleans Pharmacy Museum , Web :

514 Chartres St, New Orleans, LA 70130

Fransız mahallesinde 2 katlı eski binada ; Eski tıbbi aletler , tekerlekli sandalyeler , gözlük - protez cihazları , cerrahi aletler sergilenmekte..

example2 - example2

 

Jackson Meydanı'nın kuzeyinde yer alan Bourbon Caddesi ; French Quarter’in en gözde, en kalabalik, en renkli, en gösterişli sokağı olan Bourbon Street :4-5 kilometre uzunluğundaki bu caddede olup ; barlar, striptiz kulüpler, yetişkinler için şovlar, canlı müzik klupleri ,  hediyelik eşya dükkânları, sokak dansçıları, sarhoşlar ..yani ne ararsanız vardır.…Bourbon Street`de gezerken sadece Bourbon Street`deki 5 barın satma hakkı olan “Hand Grenade” içmeyi de ihmal etmeyin ( eşit oranda ; Cin , likör , hubutat alkolü , vodka ve rum'dan yapılan bir kokteyl ? )..

example2 - Bourbon Street--- - Hand Grenade

 

311 Bourbon St. - New Orleans, LA 70130 , adresinde canlı caz ve müzik sunulan park vardır.

Musical Legends Park & Cafe Beignet ( web / web ) ;

Burada ister oturup bir şeyler yiyip için ,isterseniz ücret ödemeden bir kenarda canlı müzik dinleyin..

Enjoy free live jazz. Al "Jumbo" Hirt, Pete Fountain, Fats Domino, Chris Owens, Ronnie Kole, and Louie Prima Jr.

SUNDAY-THURSDAY 8:00 a.m. to 10:00 p.m.

FRIDAY AND SATURDAY 8:00 a.m. to 12:00 a.m.

example2 - example2 -example2

 

 

Buna paralel , nehir tarafına yakın olan Royal caddesi'de hareketlidir.Özellikle antik eşya , takı vs. ararsanız bu cadde iel birlikte Magazine Street'e de bakın.

example2

Royal caddesi , güney batı yönde ,OldTown'da bulunan ünlü ve geniş Canal Street ile kesişecektir..

example2

Bourbın ve Royal caddelerini kesen ( 723 St Peter St, New Orleans) adreste Zombi Voodoo Shop dükkanını ziyaret edin..Maskelerden , mumlara , heykellerden ıvır zıvır her şey var.. ( Zombi : Afrikalı tanrı ismidir )

example2

Not : Bir öneri , Frenchmen Street ; Fransız mahallesinin kuzey doğusu ..biaraz buralardan uzak bir alan..canli muzigin ve dans gosterilerini oldugu New Orleans'in en hareketli caddesi denmekte.. Buradaki Maison Bar & cafe ve Spoddet Cat önerilmiş iki eğlence mekanı imiş...

+ Antika mağazaları / Antiques ;

Özellikle Royal street ' üzerinde yoğun olarak bulunmaktalar..Haritada , soldan sağa doğru ;

* French antique shop ( 225 Royal str ) , Harris antique shop ( 237 Royal str. ) , Royal antique ( 309 Royal str. ) , Waldhorn & Adler ( 343 Royal Str. ) , Cohen & Sons antique ( 437 Royal str. ) , Historic New Orleans Collection ( 533 Royal Str. , web ) , Fischer & Gambino ( 637 royal str. )

 

Royal caddesinin St. Louis ile kesiitiği alanda otantik ve klasik bir otel bulunur.

+ Omni Royal Orleans Otel ( 621 St. Louis Street, New Orleans, LA 70140 , web );

Ünlü mimar Arthur David tarafından tasarlanan 346 odalı otel, Ekim 1960 yılında açılmıştır. Fransız mahallesinin tarihi yapısını korumayı amaçlayan Vieux Carre Commission tarafından denetlenerek hizmete girmiş.Antika mağazaları , cafe & bar ve restoranlara ,müzik mekanlarına oldukça yakın alandadır.

example2 - example2 - example2 - example2

Köşesinde iyi bir restoran var ( Rib Room , web ) ..

 

** New Orleans cadde ve sokaklardan , ilginç mağaza görünümleri..

example2 - example2-example2 - example2

 

 

+ New Orleans Historic Voodoo Museum , web :

724 Dumaine St, New Orleans, LA 70116

example2

 

+ Jazz / Music Club : Haritaya bakın ( Haritada * ) :

House of Blues ( 225 Decatur str. ) , Preservatıon Hall ( 726 St.Peter Str. ) , Fritzel's Europen Jazz pub ( 733 Bourbon str. ) , Cajun Cabin ( 503 Bourbon str. ) , Famous Door ( 339 Bourbon str. ) , Donna' s Bar & Grill ( 800 N Rampart str. )

 

+ Faubourg Tremé / Treme ;

Fransız mahallesinin kuzey batı kısmında yer alan mahalle ; 1700 li yıllarda göç eden Afrika kökenli siyah Amerikalılar ile özdeşleşmiş bölgedir.Amerikada özgürlük için siyah ırkın hareketlendiği ve caz'ın doğduğu en eski siyah mahallesi olarak bilinir.Amerikanın en eski siyahi banliyö mahallelerindendir.Kuzey sınırını ; North Rampart güney sınırını ; North Broad ve batısını Canal Street'ten doğu sınırını da St. Bernard Avenue oluşturur.

Bölgede Louis Armstrong Park'ı yanı sıra ,park ile iç içe olan Congo meydanı ( sömürge döneminde köle pazarı olan meydan günümüzde turistler için dans & müzik açısından cazibe merkezi olmuştur.Afrika kökenli olan caz , bu meydandan doğmuştur..Kölelerin çoğu Bati Afrikalı yani Kongolu olduğundan, kölelerin toplandığı meydana Kongo Meydanı denmiş.Köleler acıları için şarkı ve müzik eşliğinde dans ederlermiş..daha sonra şekillenip günüme kadar ulaşmış..Preservation Jazz Hall , caz'ın dinleneceği alandır.. saat 20 - 23 arası bu alanda kulağınızın pasını atın..726 St Peter St, New Orleans ) , 2000 kişilik Mahalia Jackson tiyatro alanı ( Louisiana Philharmonic, New Orleans Opera dernek ve kurumlarının dans ve müzik eşliğinde sahneye koyfuğu gösterileri sunabilen ) bu mekandadır.Meydanda ayni zamanda 8000 kişilik çok amaçlı gösterilere sahne olan , kültür merkezi Municipal Auditorium bulunmakta. Yine bu mahalle , ünlü Voodoo kraliçesi Marie Laveau'nin de içinde bulunduğu , 451 Basin Street üzerinde bulunan St Louis Mezarlığı no. 1' e ev sahipliği yapmaktadır ( Mezarlık için güvenlik uyarısı ! dikkat ! yanlız gitmemek önerilmekte , alternatif tur ayarlayın ). Treme ayni zamanda Afro - Amerikan kültür mirasını korumak ve geleceklere aktarmak amaçlı New Orleans African American Müzesine de ev sahipliği yapar.

Louis Armstrong Park:

example2 - example2 - 701 N Rampart St, New Orleans, LA 70116

 

Treme için genel uyarı : Treme suç işleme oranı yüksek olan bir mahalle olarak bilinir. Özellikle geceleri veya bölgede yalnız dikkatli olun!

 

example2 - Treme haritası

 

* Treme harita . 1 / pdf

 

 

+ CBD ( Central Business Distric - Downtown ) ;

Gezi haritası - pdf

 

Burası kentin ( Fransız mahallesi gibi ) eski ve tarihi yapılarından tamamen farklı bir alt yapı ile gökdelenlerin , çalışma ofisleri ve alışveriş marketlerinin , otellerin , restoran ve sanat galerileriyle müzelerin sıralandığı NewOrleans'ın bir parçasıdır.

Morial Convention Center ( 900 Convention Center Blvd, New Orleans ) ( Büyük otellere yakın , 140 toplantı odası , 2 büyük balo salonu , 4000 kişilik kongre salonudur ) , Lee Circle ( Howard avenue'yi kesen St. Charles ave. nin oluşturduğu göbek - meydanda bir anıtın bılunduğu alandır. beyaz bir uzun silendirik 18 m.lik sütun üzerindeki 4 m.lik bronz yapılı heykel mimar Alexander Doyle tarafından yapılmıştır ( 1884 ).İç savaşta Konfederasyon ordu komutanı general Robert E. Lee anısına yapılmıştır. Lee Circle alanı kent için bir iki müzeye ev sahipliği yapar.Ogden Museum of Southern Art , the Civil War Museum ve World War II Museum bu müzelerdendir ) , Champion Square ve Mercedes Benz Superdome ( Lasalle St, New Orleans, LA 70113 ) ( Şampiyonlar meydanı 2010 yılında halka açılmış ,110 bin m2 alana sahip açık hava festival mekanıdır.Kent için festivaller ve konserler bu meydanda yapılmaktadır ) bu bölgede bulunan gezi alanlarıdır.

example2- example2 - example2 - example2

 

Bölgenin en önemli caddeleri : Canal Street, Poydras Street, Loyola Ave ve St. Charles Ave.'dir..Bölgenin nehir'e yakın bölgesine " Old Warehouse District " denir.Eski yapılar bu alanda 20 yy sonlarına doğru , modern yapılara , sanat galerilerine ve restoranlara dönüştürülmüştür.

Warehouse Distric - harita ( pdf )

 

Bölgede ( CBD ) neler var ?

Art galleries - Julia Street
Audubon Aquarium of the Americas
IMAX Theatre
Audubon Insectarium - 423 Canal St
Confederate Museum - 929 Camp St
Contemporary Arts Center - 900 Camp St
Lafayette Square - 602 Camp St ( Poydras Street ve St. Charles Avenue ile sınırlıdır.Dinlenme ve konser - blues music festival - alanı olarak hizmet verir)
Louisiana Children's Museum -420 Julia St
Louisiana Superdome -1500 Sugar Bowl Dr ( Lasalle ve Claiborne arasında )
New Orleans Arena - 1501 Girod St
Mardi Gras World - 1380 Port of New Orleans
National World War II Museum - 945 Magazine St
Ogden Museum of Southern Art - 925 Camp St
Harrah's Casino - 512 S Peters

 

example2 - La Fayette Square

 

 

CBD & Canal Street Fotoğraflar :

example2 - example2 - example2 - example2 -example2 - example2 -

example2 - example2 - example2

 

 

New Orleans , diğer bölge ( distric ) haritaları ;

+ EsplanadeRidge - pdf

+ MarignyBywater - pdf

+ Mid-City - pdf

 

+ The Audubon Zoo / Hayvanat bahçesi , web :

example2 - Zoo , Harita

6500 Magazine St. - New Orleans, LA 70118 , Ücret : tam - 18 $ , indirimli : 13 $

Detay web sitesinde...

 

 

NEW ORLEANS - HARİTA VE DÖKÜMANLAR ;

+ City Guide - Mini rehber ( pdf )

+ Gezi haritası.2

+ Gezi haritası.3

 

 

Neler yemeli - önerilenler :

Jambalaya ( bol baharatlı, etli, içinde bilimum sebze çeşitlerini barındıran ve sıcak vaziyette servis edilen bir yemek ) , Po’Boy (= poor boy: genelde büftek yada kızarmış deniz ürünleri içerir özel ekmekle yapılan bir sandviç türü..) , Gumbo ( Cajun mutfağına özel , kereviz - biber ve soğandan ibaret aromalı , et yada deniz ürünleri katılmış yemek ) , Crawfish Etouffee ( pirinç pilavına benzer , üzerine kabuklu deniz ürünü sosla marina edilerek hazırlanan yemek ) , Muffulettas ( Sicilya tipi susamlı ekmek ) , Red Beans & Rice ( pirinç pilavı , meksika fasülyesi , biber , soğan ve kerviz ve et ile hazırlanan yemek türü ) , Praline ( Çikolata & şekerleme ) , Bananas Foster ( muz , vanilya ve soslu bir dondurma ).

Ne yenir ( öneri - maximiles , seyahat rehberi alıntılıdır ):

New Orleans, Creole ve Cajun mutfaklarıyla ünlü bir şehirdir. Aileleri Fransız ve İspanyol koloni döneminde New Orleans'a yerleşen halka, Creole adı verilmektedir. Creole mutfağı; İspanyol ve Fransız mutfaklarının, New Orleans bölgesinde yetiştirilen yerel yiyecek ürünlerine adapte edilerek bir araya getirilmiş hâlinden oluşmaktadır.

Koloni döneminde Fransız sömürgesi olan Kanada'nın bugün Nova Scotia adıyla bilinen bölgesinde yaşayan ve İngilizlerin baskısıyla New Orleans'a göç eden halka, Cajun adı verilmektedir. Cajun halkı da tıpkı Creoleler gibi, New Orleans'a yerleştiklerinde kendi mutfaklarını buradaki yerel yiyecek ürünlerine adapte ederek Cajun mutfağını ortaya çıkarmışlardır.

Cajun mutfağının en önemli özelliği, tencere ve güveç yemeklerine ağırlık veren lezzetli ve sağlıklı spesiyallerle dolu bir mutfak olmasıdır. Creole mutfağı ise; baharatların bolca kullanıldığı, deniz ürünlerine geniş yer veren tipik bir sahil şeridi mutfağıdır.


Temel yemekler…

Creole mutfağının en ünlü spesiyallerinden biri, gumbo'dur. Gumbo; Creole dilinde bamya demektir. İspanyol mutfağının ünlü deniz çorbalarından esinlenilerek yaratılmış gumbo spesiyali; kerevit balığı, bamya, sarımsak, tavuk parçaları, karides, Creole sucuğu, kuru soğan, acı baharatlar ve biber eşliğinde hazırlanıp kahverengi meyane ile koyulaştırılan lezzetli ve besleyici bir yahnidir. Bu spesiyal yahninin özelliği, pilav üzerine konularak servis edilmesidir.

Creole mutfağının bir diğer popüler yiyeceği jambalaya'dır. Jambalaya ise, İspanyol mutfağının en önemli yemeklerinden biri olan içli pilav paella'nın New Orleans ürünlerine adapte edilmiş şeklidir. Jambalaya hazırlanırken, pilavın içerisine isteğe bağlı olarak tavuk, balık veya domuz eti konulabilmektedir. Acı sos, baharat ve mevsim sebzeleri de; bu aromatik spesiyali oluşturan diğer öğeler arasında yer almaktadır.

Creole mutfağına ait bir diğer önemli spesiyal crawfish étouffé'dir. Adı, kerevit yahnisi anlamına gelen bu spesiyal; domates sosu içerisinde sebze ve baharatlarla birlikte pişirilen kerevit ve karideslerden oluşmaktadır.

Cajun mutfağının popüler yiyeceklerinden biri, pilav üzerinde servis edilen andouille sosisli barbunya yemeğidir. Andouille, sarımsak ve domuz etinin tütsülenerek üretilen Cajun mutfağına özgü bir sosis çeşididir.

Cajun mutfağının favori spesiyallerinden bir diğeri ise, kirli pilav'dır. Domates, maydanoz ve yeşilbiber eşliğinde pişirilen pilava; kaynama esnasında tavuk eti ve çeşitli kümes hayvanlarının iç organları ilave edilir. Bu malzemeler pilava kahverengimsi bir renk katmaktadır ve yemeğin adı da bu durumdan esinlenerek koyulmuştur.

New Orleans'ı ziyaret ederken bölgeye has bir yiyecek olan timsah eti yahnisini de deneyebilirsiniz. Bazı lüks restoranlarda servis edilen bu yemek, genellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Timsah etinin; tat olarak tavuk etine benzediği, ancak daha sert olduğu söylenmektedir.
Tatlılar…

New Orleans'ın en meşhur tatlılarından biri beignets'tir. Kare şeklindeki kızarmış tatlı hamur parçalarından oluşan beignets spesiyali, üzerine pudra şekeri serpilerek genellikle café au lait kahvesi eşliğinde servis edilmektedir.

Banana foster; kahverengi şeker, tarçın rom ve tereyağı ile pişirilen muz parçacıklarının vanilyalı dondurma üzerine dökülerek servis edilmesinden oluşmaktadır.

Şehirde popüler olan bir diğer tatlı çeşidi, tıraşlanmış aromalı buzdan oluşan snow balls'tur. Özel buz tıraşlama makinelerinde üretilen bu serinletici tatlıya, isteğe bağlı olarak aromalı şuruplar ilave edilebilmektedir.

New Orleans yöresinde sıklıkla tüketilen bir başka tatlı çeşidi ise, şeftalili turta'dır.
Atıştırmalıklar…

New Orleans'ta en popüler olan atıştırmalık, Po'boy'dur. Po'boy; Fransız baget ekmeği içerisine doldurulan, kızarmış deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Bu sandviçe isteğe bağlı olarak; turşu, mayonez, marul gibi ilave malzemeler eklenebilmektedir.

New Orleanslıların favori atıştırmalıklarından bir diğeri muffaletta'dır. Muffaletta; dev boyuttaki İtalyan sandviç ekmeğinin arasına; salam, sucuk, jambon ve pastırma gibi et ürünleri, mortadella peyniri ve zeytin doldurulmasından oluşmaktadır.

Cajun mutfağına özgü bir sosis çeşidi olan boudin; domuz eti, domuz karaciğeri, sarımsak, yeşil soğan, pirinç ve baharatlardan elde edilmektedir. Bu lezzetli sosisten yapılan Boudin sandviçleri de şehirde sıklıkla tüketilen atıştırmalık yiyecek çeşitlerindendir.
Ne içilir?

Kahve, New Orleans'ta oldukça popüler bir içecektir. New Orleans'ta yerel olarak üretilen kahveler, dünyanın hiçbir yerindeki kahvelere benzememektedir. Bunun nedeni, New Orleanslıların koloni döneminde azalan kahve çekirdeklerinin arasına hindiba tohumu katmalarıdır. Hindiba tohumları kahveye öyle güzel bir aroma vermiştir ki, New Orleanslar kahvelerini her daim bu özel karışım metodu ile üretmeye başlamışlardır.

Şehirde en favori olan kahve çeşidi café au lait'tir. Café au lait; bardağın yarısına New Orleans kahvesi, diğer yarısına ise sıcak süt ilave edilmesinden oluşmaktadır.

New Orleans'a özgü alkollü içeceklerin başında, şehrin ünlü barlarından biri olan Pat'O Briens'ın özel spesiyali Hurricane kokteyli gelmektedir. Hurricane; romlu meyve pançından oluşan bir kokteyldir.

Şehirde popüler olan bir diğer alkollü içecek çeşidi, biradır. Purple haze adı verilen mor renkli böğürtlenli bira, yerel üretim biralar Turbodog, Abita ve NOLA; New Orleanslılarca sevilerek tüketilen alkollü içecek çeşitleri arasında yer almaktadır.

İnternet alıntısıdır ; Yemek için meşhur yerler:

- Bourbon Street üzerinde Acme Oyster House. Kapısında her daim kuyruk olan, geçmişi 1900’lerin başına kadar giden bir yer.
- Court of Two Sisters Bourbon Street üzerindeki başka bir meşhur restoran.
- İtalyan şef Duke LoCicero’nun restoranı Cafe Giovanni
- Bourbone House Seafood Amerika’nın en iyi ilk 10 Deniz ürünleri restoranları sıralamasında ilk beşe girmiş bir istiridye bar

 

 

Aktiviteler & Eğlence :

( öneri - maximiles , seyahat rehberi alıntılıdır )

New Orleans'ta eğlencenin hiç bitmediği söylenmektedir. Şehirdeki eğlence mekânlarının kapanış saati gibi bir yasal uygulamaya tabii olmaması nedeniyle, New Orleans'ta günün her saati parti yapabilecek bir eğlence merkezi bulabilirsiniz.

Caz müziğine ve Mardi Gras eğlencelerine doyduğunuzda; New Orleans, zengin kültür ve sanat camiasıyla sizi yeniden cezbedecektir. Ayrıca nefes kesici güzellikteki New Orleans parklarında; huzurlu ve sakin anlar yaşayabilir, bu otantik, canlı ve eğlenceli şehre bir adım geriden bakıp seyahat anılarınızı sindirme şansı yakalayabilirsiniz.
Müzik

New Orleans, caz müziğinin doğduğu ve geliştiği merkezdir. Ünlü caz müzisyeni Louis Armstrong'un memleketi olan New Orleans; dünya çapında ünlü daha birçok caz müzisyenini de yetiştirmiştir.

Şehrin müzik dünyasına caz damgasını vurmaktadır. Caz'ın haricinde blues, folk, geleneksel Cajun müziği ve zydeco adı verilen Creole müziği de New Orleans'a ait yerel müzik türleri arasında bulunmaktadır.

Preservation Hall

New Orleans'ın en ünlü caz gruplarından biri olan tarihi Preservation Hall Jazz Band'in ilk konserini verdiği mekân olma özelliğini taşıyan bu etkinlik merkezi, en kaliteli ve prestijli caz müziği performanslarına ev sahipliği yapmaktadır.

Mekân içerisinde masa, sandalye, yiyecek veya içecek bulunmamaktadır. İçeride icra edilen efsanevi caz tınılarını dinlemek isteyenler mekânın önünde sıraya girerek 20.00 – 00.00 saatleri arası gruplar hâlinde içeri alınmayı beklemektedirler.

Caz müziği tutkunlarının kâbesi olarak bilinen Preservation Hall; gece hayatı içerisinde yer alan herhangi bir bardan ziyade, turistik bir gezi rotası olarak görülmelidir.

Adres: Aziz Peter Sokağı, No: 726, Fransız Mahallesi, New Orleans
Telefon: (+1) 504 522 28 41
Web:


Tiyatro ve sahne sanatları

New Orleans, Louisiana bölgesinin sahne sanatları alanında en gelişmiş şehri olma özelliğine sahiptir. Kentin dört bir yanı prestijli tiyatro merkezleri ile doludur. NEW Orleans tiyatrolarında; avangart eserlerden, komediye ve klasiklere kadar birçok farklı türde tiyatro eseri izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Le Petit Tiyatrosu

Amerika'nın hâlen işlevini sürdüren en eski tiyatrosu olarak bilinen Le Petit'te sergilenen tiyatro eserleri arasında; müzikal ve dramalar bulunmaktadır.

Adres: Peter Sokağı, No: 616, New Orleans
Telefon: (+1) 504 522 20 81
Web:


Gece hayatı

New Orleans gece hayatının kalbi, Bourbon Sokağı'nda ve Fransız Mahallesi'nde atmaktadır. Bourbon Sokağı, karşılıklı dizilmiş onlarca caz kulübü ve canlı müzik barından oluşmaktadır. Müzikalite açısından şehrin en popüler yeri olan Bourbon Sokağı, her daim kalabalık ve hareketlidir.

Fransız Mahallesi ise müzik kulübü ve barlar haricinde striptiz kulüplerine ve diskolara da ev sahipliği yapmaktadır.

New Orleans gece hayatında saat sınırlaması yoktur. 24 saat açık bulunan mekânlarda günün her saati eğlenen bir grup insana rastlanılabilir. Ancak New Orleans gece hayatının hareketli ve renkli olduğu saatler, akşam saatleridir.

Fransız Mahallesi haricinde; Tulane ve Napolyon meydanları ile Kuzey Peters, Charles, Decatur, Frenchmen, Gravier, Camp ve Kuzey Rampart sokakları; şehrin en prestijli eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan adreslerdir.
Festivaller

New Orleans, festivaller şehridir. Mardi Gras başta olmak üzere şehirde düzenlenen tüm festivaller oldukça coşkulu, renkli ve gösterişli bir biçimde kutlanmaktadır.

Mardi Gras Festivali

Her yıl 20 Şubat – 8 Mart tarihleri arasında kutlanan Mardi Gras Festivali, New Orleans'la özdeşleşmiş oldukça eski bir etkinliktir.

Asıl kökeni Romenlere dayanan bu festival; New Orleanslıların olağanüstü gösteri şovları ve rengârenk bin bir emekle hazırlanan kostümleri sayesinde, dikkatleri üzerine çekmiş ve dünya çapında ses getiren büyük bir etkinlik hâline dönüşmüştür.

Mardi Gras Festivali, Fransız Mahallesi'nden başlayan geçit töreni ile açılmakta ve ilerleyen günler boyunca tüm şehre yayılan büyük bir sokak partisi formatına dönüşmektedir.

Festivalin özelliği; insanların birbirlerine kıyafetlerini açarak "görüntü vermeleri" karşılığı rengârenk boncuk kolyeleri değiş tokuş etmesidir. Amaç en fazla boncuk kolyeyi toplayabilmektedir.

New Orleans, dünya çapında en muhteşem Mardi Gras kutlamalarına ev sahipliği yapan şehirdir. Bu nedenle seyahat tarihinizi özellikle bu unutulmaz etkinliğe denk getirmeye çalışmanız önerilmektedir.

New Orleans Caz ve Miras Festivali

New Orleans Caz ve Miras Festivali, caz müziğinin doğup geliştiği şehir olan New Orleans'ta büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Festival, her yıl 29 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Gentilly Bulvarı üzerinde yer alan New Orleans Fair Grounds Yarış Pisti alanında düzenlenmektedir.

Etkinlik alanına kurulan onlarca sahne; festival süresince hem yerel hem de dünyaca ünlü caz, blues, folk ve Cajun müzisyenlerini ağırlamaktadır. Ayrıca etkinlik alanı içerisinde, yerel mutfağa ait yemeklerin tadılabileceği ziyafet sofraları ve New Orleanslı sanatçılara ait sanat eserlerinin satın alınabileceği tezgâhlar da bulunmaktadır.

Whitney White Linen Geceleri

Her yıl ağustos ayının ilk cumartesi gecesi Whitney White Linen Gecesi olarak kutlanmakta ve bu prestijli sanat festivali takip eden üç gün boyunca sürmektedir. Warehouse Sanat Bölgesi'nde kutlanan etkinliğin ilk gününde baştan aşağı bembeyaz giyinen insanlar, Julia Sokağı'ndan geçit yürüyüşüne başlamaktadır.

New Orleans'ın en prestijli sanat festivallerinden biri olan Whitney White Linen'ın en önemli özelliği; festivale katılanların bembeyaz giyinme geleneğidir. Bu geleneğin esas ortaya çıkış nedeni; klimaların henüz icat edilmediği dönemlerde, beyaz rengin güneş ışınlarını yansıtması sebebiyle New Orleans'ın bunaltıcı sıcağından biraz olsun korunabilmektir.

Festival kapsamında şehirdeki sanat galerileri ücretsiz bir biçimde ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca festival kapsamında bazı sokaklarda yerel sanatçılara ait sokak sergileri de düzenlenmektedir. Whitney White Linen Geceleri de, tıpkı diğer New Orleans festivalleri gibi karanlığın çökmesiyle birlikte tüm şehrin sokaklarına yayılan hararetli bir açık hava partisine dönüşmektedir.
Spor

New Orleans'ta popüler olan spor dalları arasında; golf, at binme, su kayağı, kanoculuk, kürekçilik, balıkçılık, bowling ve Amerikan futbolu bulunmaktadır.

New Orleans, büyüleyici manzaralara sahip golf sahalarıyla ünlüdür. 1958 yılından bu yana her yıl, New Orleans Zürih Klasik Golf Turnuvası'na ev sahipliği yapan şehirde birçok seçkin golf kulübü bulunmaktadır.

Behrman semtinde yer alan Brechtel Anıt Parkı Belediye Golf Kulübü, Clubhouse Yolu üzerindeki English Turn Golf Kursu ve Magazin Sokağı'ndaki Audubon Parkı Golf Kulübü; New Orleans'ı ziyaret eden golf severleri memnun edecek kalite ve prestije sahip spor merkezleri arasında yer almaktadır.

New Orleanslıların favori eğlence ve spor aktivitelerinin başında gelen bowling için, Jefferson Otoyolu üzerinde bulunan Colonial Bowling Lanes'e ve Williams Bulvarı'ndaki AWF All Star Lanes'e uğramanız önerilmektedir.

Mississippi Nehri, New Orleans'a doğal güzelliğini veren önemli bir coğrafi oluşumdur. Aynı zamanda nehrin varlığı, şehirde su sporlarının bir hayli gelişmesini sağlamıştır. Nehrin kıyısında yer alan spor kulüplerinden; su kayağı, kanoculuk, kürekçilik ve balıkçılık hakkında detaylı bilgi alabilir, ekipman edinebilir ve turlara yazılabilirsiniz.

At binme, New Orleans'ta tartışmasız en popüler bireysel spor dalıdır. Audubon Parkı, bölgenin en güzel at binme parkurlarını içerisinde barındırmaktadır. Fransız Mahallesi'nin arka tarafında bulunan Creole Çayırları da, at binmek isteyenlerin favori rotalarından biridir. Ayrıca Doğu Yolu'nda yer alan Cascade Stables ve Filmore Meydanı'ndaki Equest Stables'ta uğranabilecek prestijli binicilik kulüpleri arasında yer almaktadır.

Şehrin en ünlü Amerikan futbolu takımı, New Orleans Saints NFL; en ünlü basketbol takımı ise, New Orleans Hornets'tir.

Şehrin en büyük stadyumlarından biri olan Louisiana Superdome; her yıl bir Amerikan futbolu yarışması olan Sugar Bowl'a ev sahipliği yapmaktadır.

New Orleans'ta bulunan diğer prestijli sportif etkinlik merkezleri arasında; New Orleans Arena, Lakefront Arena ve Fair Grounds Yarış Pisti bulunmaktadır. Fair Grounds Yarış Pisti'nde, her yıl ülkenin en heyecanlı at yarışı etkinlikleri düzenlenmektedir.

 

Mardi Gras'ı göremedik ama sokaklar çığlık - müzik eşliğiyle , kalabalık gruplar ( tabiki alkol'ün etkisi ile ) arasından renkli görüntülere! şahit olduk.. Mardi Gras benzeri bir sahneyi fotoğrafladım.. Balkonda insanlar , ellerinde yüzlerce boncuk kolyeler var .. ve aşağıda göğüslerini açan ve gösteren kızlara verilen ( atılan ) bu boncuk kolyeler.. Bunlar rengarenk Mardi Gras boncukları imiş..

Mardi Gras`in Sözlük anlamı Şişman ya da yağlı Salı ..Dolayısıyla Salı günleri kutlanıyor ve kesin bir tarihi yok. Şubat`ın sonu ya da Mart`ın başında kutlanıyor. Good Friday`den onceki 46 günlük oruç döneminin öncesindeki Salı günü yemek yenmesini hatırlatmak amacıyla bu adı vermişler.

example2 - sokak revü'sü

 

Birde şehiri kıyı şeridinden seyredin .. Nehir kıyısından trene (Riverfront Streetcar) atlayıp bir şehir turu yapın. Hat ; Nehir ve Canal Street boyunca çalışıyorlar. Canal Street’ten geçerek City Park’ına kadar da ulaşmanız mümkün...

 

 

 

** New Orleans Gezimiz bu alanda sonlanmıştır... Sonraki sayfada ; Gemi gezi anılarımız - Karayip adaları , Cruise gezisi..

 

 

 

 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..