Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

 

 

NEW YORK GEZİ REHBERİ

example2

 

New York ; Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşur. New York’a denince genelde ilk akla gelen Manhattan adasıdır , “New York City” olarak da hafızaya işlenmiştir.

example2 ----- example2 - Manhattan bölgesi - example2

 

Kent'e gelenlerin çoğu sıklıkla Manhattan'dan ayrılalmazlar , New York city'nin bu ünlü mahallesinden başka görülmeye değer pek çok gezi alanı daha vardır.Brooklyn'e gelenler park ve bahçelerin , etnik mahallelerin yanı sıra yaygın olarak sanat müzesinide görecektir.Bronx , ülkenin ünlü hayvanat bahçesine ev sahipliği yapar.bu alan Botanik bahçesininin yanıbaşıdır.Queens büyük bir sinema müzesine ev sahipliği yapar.Feribot ile özgürlük heykeli yanından geçerek Staten İsland'a gitmek , özellikle bu hizmeti ücretsiz yapmak ayrı bir zevktir.Ancak göz bebeği kentin 22 km uzunluk ve 3 km. genişlikteki adası ve popüler mahallesi manhattan olmaktadır.Herkesin City dediği yer burasıdır.

Manhattan :

Manhattan New York gibi kendi içinde bölümlere ayrılmıştır.Söz konusu bu bölgeler güneyden kuzeye doğru, sokak numaralarına göre bölünmüş olan Downtown Manhattan, Midtown Manhattan ve Uptown Manhattan’dır.

Bir Not: Manhattan’ı dolaşmak başta karışık gelebilir ama bir ızgarayı andıran sokak ve cadde düzenlemesi, aradığınız yeri bulmanızı kolaylaştırıyor. Manhattan’da doğudan batıya doğru numaralandırılmış, kuzeyden güneye uzanan 12 avenue (cadde) ve bu caddeleri paralel olarak kesen 220 tane street (sokak) vardır. Sokakların numaralandırılması ise adanın kuzey ucundan güneyine doğrudur.Bir de Broadway diye bir bulvarı var ki Manhattan adasını boydan boya çaprazlamasına kesiyor. Broadway'in diğer avenue yani diğer bulvarlar ile kesiştiği noktalar genelde görmeye değer meydanların olduğu yerler.Times Square ; Broadway'in 7. avenue ile kesiştiği, 47. cadde üzerindeki renkli ve muhteşem bir yer. Alan milyonlarca ışık, yüzlerce pano ve reklam alanları , gezen yer yer merdivenlerde oturan , kalabalık insan seli ile tamamlanmış.Dükkanlar mağazalar geç saatlere kadar açık..

 

+ New York City = Manhattan'ı Geziyoruz... ( Gezi - Atraksiyon Haritası ** )

++ Gezi Yol Güzergahı - Haritası

 

+ New York , Bulvar ve Cadde Haritası / Tıkla

 

* Haritayı farklı kayıt edip , büyüterek inceleyin !

** Gezi anlatımlarının bazı bilgileri - maximilles seyahat rehberinden alınmıştır.

 

Kabaca Manhattan'ı ; Kuzeyden güneye doğru Uptown Manhattan, Midtown Manhattan ve Downtown Manhattan olarak üçe bölelim..

example2

+ Uptown Manhattan:

59th Avenue’nun kuzeyinde kalan Central Park’ı ve Harlem’i içine alan bölge Uptown Manhattan olarak bilinir. Central Park, bölgeyi Upper East Side ve Upper West Side olmak üzere ikiye böler.

Upper East Side : Upper East Side, Central Park’ın doğusunda kalan bölümdür ve ünlü müzelerin çoğu bu bölgededir. 82nd Street ile 104th Street arasında kalan bölgesine “Museum Mile” adı verilmiştir. Bu bölgenin dışında kalan birkaç ünlü müze daha vardır. Ayrıca Manhattan’ın en pahalı konutları ve yüksek sosyetenin yaşadığı evler de burada yer alır. Central Park boyunca uzanan 5th Avenue ve Park Avenue bu bölgenin en gösterişli caddeleridir.

Upper West Side : Central Park’ın batısında kalan bölge, kuzeyde Columbus Circle’dan başlar ve Columbia University’ye kadar devam eder. Ağırlıklı olarak sanatçıların yaşadığı bu bölge, daha çok yerleşime ayrılmıştır ama turistler için de Manhattan’ın geri kalan kısmına göre daha ucuz konaklama imkânı sunan oteller de bulunmaktadır. Burada da New York’la özdeşleşmiş, tuğladan, tek bir blok hâlinde yapılmış evlerin güzel örneklerini görebilirsiniz.

En kuzeyden başlayarak , Manhattan'ı tanıyalım..

+ Harlem :

Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz Harlem, genelde New York’un sorunlu bir bölgesi olarak tanınır. Hala ekonomik olarak en yoksul yerdir.Central parkın kuzeyinden 110 th Str.ten başlar ve 178 th str.'e kadar uzanır.Son zamanlarda yapılan pek çok olumlu değişiklik, bölgenin bu özelliğini biraz da olsa değiştirmiş. Central Harlem’de görülecek çok sayıda güzel kiliseden en az birini görmenizi ve kilise müziğini dinlemeniz tavsiye edilmekte ( west 138 th str. no.132 deki Abyssinian Baptist Church - 1808 bunlardan birisidir ).. Harlem’i kırmızı gezi otobüsleriyle gezebilir ayrıca kapsamında bir öğle yemeği ve kilise müziği gösterimi olan turlara da katılabilirsiniz ( Öneridir! ).Bölgenin ticari merkezi , tarihi Apollo Theater - West 125 th str. , no. 253 - ile sınırlıdır.Bu alanda Harlem ABD mağazalar kompleksi yer almakta..

Suç oranı yüksek bir bölgedir.Çoğunlukla Afrika kökenli ABD'lilerin yaşadığı Harlem'de, Karayip kökenlilerin yaşadığı bölüm Spanish Harlem (İspanyol Harlem'i) ya da El Barrio olarak adlandırılır.

Bu bölgede bulunan kültür kurumları :

* West 125 th str., no. 144 te yer alan ; Studio Museum in Harlem

* Lenox ave. ve 135 th str.te bulunan ; Schomburg center for research in Black Culture sanat müzesi

* Convent ave. no.278 de bulunan ; Hamilton Grange Natıonal Memorıal yer alır.

Harlem adı, Hollanda'daki Haarlem kentinden gelir. New York'un Nieuw Amsterdam (Yeni Amsterdam) adıyla Hollanda egemenliğinde olduğu 1658'de, ilbay (vali) Peter Stuyvesant, Hollanda'daki Haarlem kentinden esinlenerek kentin bu bölümünü Nieuw Haarlem (Yeni Haarlem) olarak adlandırmıştır.

Central pak'ın kuzeyinden başlayıp , 110th Street’ten 178th Street arasında kalan Harlem, üç bölgeye ayrılmıştır; Negro Harlem, Spanish Harlem ve Italian Harlem. Spanish Harlem’de İspanyol yemekleri yiyebileceğiniz küçük restoranlar ve İspanya’ya ve Küba’ya özgü meyveler satılan bir de pazar bulunmakta. Negro Harlem ise siyahların ağırlıklı yaşadığı bölgedir ve Harlem’in en kalabalık yeridir.

Bölgedeki kültürel mekânlar ise; Studio Museum in Harlem (Lenox Ave., 125th St.) ve Schomburg Center for Research in Black Culture (Lenox Ave., 135th St.)’dır. İlkinde Afrika sanatından eserler, ikincisinde ise; siyahi kültüre ilişkin yapılan araştırmalar bulacaksınız.Harlem denince ilk akla gelen tipik güney Carolina yemeklerinden tatmaktır.328 Lenox Ave , 127 str. New York, 10027 Tel: (212) 996-2669. de yer alan Sylvia's uğranacak alandır. Pazar kahvaltısı ünlü imiş..Bir diğeride ; Charles Southern Style Kitchen'dir ( 2841 frederick Douglass Boulevard , 151 str ve 152 str arası )

example2 - example2 - example2

Harlem'in üstü Washington Heights ile Inwood'un oluşturduğu uzantı ile daralarak kuzeyde Manhattan devam eder..Eski uyuşturucu mahallesi olarak bilinen bölgede Dominikliler yaşamaktadır.Buralarında üstü, Cloisters olarak isimlendirilen bahçe düzenlemesi ve tepelerden oluşan alanla devam edecektir.190 th str. ten başlayan 26 hektarlık Fort Tyron Park alanı ve tepelerden Hudson nehir manzaları müthiştir.

Gezi Atraksiyon - haritamıza bakarak ; adayı gezmeye başlıyoruz.. Kırmızı yol güzergahını izleyelim..

Başlangıç ve hareket noktamız ;

+ Central Park , web :

Addres: Central Park S & 7th Ave , New York, US / Ziyaret : hergün saat 06 - 01 , kışları : buz pateni imkanı , 1857 ilk açılma tarihi , 350 hektar alanlı, kendine ait hayvanat bahçesi ve tiyatro alanı olan park alanıdır.. Aktivitrler hariç , park girişi ücretsizdir..

example2 -example2 - Yerleşim düzeni - example2

 

Central Park; Manhattan’ın kargaşasının, kalabalığının ortasında, hem New Yorklular için hem de turistler için korunmuş bir sığınak alanıdır. Empire State Building’ten şehre baktığınızda bu parkın büyüklüğünü ve güzelliğini görmemeniz mümkün değil. 59 th ve 110 th str. ile 5 ve 8. cadde arasında yer alan 800 m eninde ve 4 km uzunluğundaki Central Park, şehrin her daim kalabalık yerlerinden ama parkta herkes kendi hâlinde zaman geçirdiği için kalabalık rahatsız edici olmuyor.Great Lawvn'dan göllere , kuzeydeki çayırlara ve ormana kadar parktaki her şey sonradan yapılmıştır. Great Lawvn yaklaşık 20 hektarlık bir çim alanıdır.79 th.Street ile 85 th Street arasında kalan bu yeşil alan ; nisan - kasım ayları arası pek çok etkinliğe hizmet eder.

Etrafınıza şöyle bir baktığınızda, yürüyüş yapan, bisiklete binen, paten ve kaykay yapan değişik yaş grubundan pek çok insan görürsünüz. Sadece spor değil tabii Central Park müdavimlerinin ilgi alanı. Parkta gitarını, kemanını vs. alıp parka gelen müzisyenlere de rastlayabilirsiniz. Müzik demişken, parkta zaman zaman konserler de düzenlenmekte.

Amerika Birleşik Devletler'nde en çok ziyaret edilen parktır.Yılda yaklaşık 35 milyon insan bu parkı ziyaret eder.

 

Park alanı - harita / Web , nerede ne var?

 

Parkın bir güney bir de kuzey ucunda kışları buz pateni, diğer mevsimler normal paten yapılabilen iki adet pist vardır ( güneyde : Wollman Rink - mid park 63 rd ve kuzeyde : Lasker Rink - 106 th ve 108 th str. arası )( paten kiralanabilir ). Çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisi çeken, 5.cadde cadde civarında Central Park Zoo - web ve Tisch Children’s Zoo, parkın ilginç hayvanat bahçeleri bulunmakta ( ücret ve diğer bilgiler ). İki park alanı arasında , saat başı hayvan sesli saat uyarısını duymamak mümkün değilidir. Hayvanat bahçesinin dikkat çeken önemli yeri; deniz aslanı havuzu ve kutup ayısı evidir.Bahçede çocuklar için bir de büyülü orman denilen bölüm var.. Giriş ücreti iki hayvanat bahçesi içinde geçerli..

Pakın güney doğu köşesinde ilginç bir mekanda; mid park 64 th str.'ye yerleşmiş olan tarihi Carosuel'dir.1908 yapımlı atlı karıncaya nisan - kasım arası rahatlıkla binebilirsiniz.

Parkın batısında 66 th str.yakınlarında Tavern on the Green restoran bulunur ( diğer park restoranı ise Loeb Boathuse )..restoran menüsü pek ucuz sayılmaz!.. Yakın alanında yer alan Sheep Meadow, piknik yapmak ve güneşlenmek için popüler bir yerdir.

Parkın tam ortasında 66 th str.den başlayan ünlü yazarların heykellerinin sıralandığı Literary Walk uzanır.Bu yürüme yolu bizi orkestra platformunun bulunduğu ve parkın meşhur noktası olan Bethesda Terrace an Fountaine ile sonlanan Mall alanına çıkaracaktır.Burada göl kenarında Loeb Boathuse - lüks bir restoran var.. tekne ve bisiklet kiralama alanları !

Doğuya doğru ; Conservatory Water maket tekne göletine uzaanırız ve bu göletin kuzeyindeki, Alice Harikalar Diyarı’nın karakterlerin bronz heykeli oldukça ünlüdür ( 74 th str. ). John Lennon’ın önünde öldürüldüğü Dakota Apartmanı ve Lennon anısını yaşatan Strawberry Fields da görülmeye değer. Belvedere Castle’ın içinde bir doğa merkezi ve meteoroloji istasyonu bulunur ve kulesinden muhteşem bir manzara sunar.

Parkın orta alanında , manzaralı Belvedere Castle , içerisinde doğa merkezi ve parkın meteoroloji merkezini görmeyi ihmal etmeyin.

Daha detaylı bir gezi isterseniz Central Park Conservancy’nin (yönetim ve denetim merkezi ) ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Parktaki etkinlikleri öğrenmek içinse Central Park ziyaretçi merkezi Dairy’ye uğrayabilirsiniz ( saat 10 -17 ), bunun batısında Chess House bulunur.Mekan satranç oynama alanıdır( kaynak :maximilles seyahat rehberi ). Central park`ta yüzmek yasalara aykırıdır.

Fotoğraflar ;

example2 - example2 - example2 - example2 - example2 - example2 -

example2-example2 - example2 - example2 -example2 - example2

 

 

+ American Museum of Natural History (Tabiat Tarihi Müzesi) , web ;

example2 - example2

Adres: Central Park West, 79th Street

Toplu taşıma ulaşımı :
Otobüs: M7, M10, M11, M79
Metro: 81 St - Museum of Natural History

ABD'de bulunan dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden birisidir. Müze birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşmaktadır. Toplam 46 daimi sergi salonu, araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi mevcuttur.Müze koleksiyonu, sadece küçük bir kısmı herhangi bir zamanda sergilenebilen 32 milyondan fazla parça içerir. Müzenin 200'den fazla bilim insanı kadrosu vardır.

Amerika’nın en eski müzelerinden biri olan American Museum of Natural History, 1869’dan beri ziyaretçilerini ağırlıyor. İçerideki iskeletler, fosiller ve doldurulmuş hayvanlar size sanki üç boyutlu bir filmdeymişsiniz hissi uyandırıyor.

Müzenin Rose Center for Earth and Space bölümüne (Dünya ve Uzay Merkezi) yeni eklenen Hayden Planetaryum’u da büyük ilgi görmekte. Ayrıca yakın zamanda elden geçirilen Fosil Salonları ve Doğal Çeşitlilik Salonu (Hall of Biodiversity), doğal tarihle ilgili pek çok yeni bilimsel bilgiyle dolu. Özellikle fosil salonlarındaki dinazorlardan, memelilerin ve daha pek çok omurgalının fosilleri oldukça ilgi çekici.Gerçek boyuttaki mavi balina modelini , en büyük gökyakutu olan Hint yıldızını , dünyanın en büyük Dinazor sergisi olan Barosaurus'u burada görün..

Dünya tabiat tarihini ve gelişimiyle ilgili bilgi edinmek ve tabiat mirası olarak günümüze kalan pek çok nesneyi görmek isteyen herkes bu müzeyi ziyaret etmeli.Müzenin birde İmax sineması var.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00 – 17.45; Rose Center for Earth and Space Cuma 20.45’e kadar açık. Giriş ücretli.

Space Show ( Uzay Sovu) Saatleri: Pzt.- Cuma (Çarş. hariç), her yarım saatte bir 10.30- 16.30. Cuma ve Cumartesi 10.30- 17.00 arası her yarım saatte bir.

Ücret : tam / 19 $ , indirim: 10.5 $


Bir Not: Her ayın ilk Cuma günü, ücretsiz bir caz gösterisi yapılmakta.

 

 

+ Metropolitan Museum of Art (Metropolitan Sanat Müzesi) , web :

example2 - example2

Adres: Museum Mile, 82nd Street, 5th Avenue
Ziyaret Saatleri: Sa.- Prş. , Pazar 09.30 – 15.15; Cuma ve Cumartesi 09.30 – 20.45

Ücret : tam / 25 $ , indirim :12 $

Museum Mile bölgesi müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art kısaca “ Met” olarak bilinir. 1870 yılında Avrupa’daki benzerleriyle boy ölçüşebilmesi için kurulan müze, Batı dünyasının en kapsamlı koleksiyonlarından biri. Müzede 3 milyondan fazla eser bulunmakta ve 250 salonuyla müze, bunun sadece dörtte birini sergiliyor.

Müze, farklı dönemlere ve kültürlere ait sanat eserlerini sergilemek üzere, pek çok dönem galerilerine ayrılmış. Her katının farklı kanatlarında, farklı kültürlerden gelen sanat eserlerini görebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çekicileri ise; Yunan ve Roma Dönemi galerileri, Mısır galerileri, Çin sanatı galerileridir.

1800 öncesi ve 19. Yüzyıl Avrupası’na ait resim ve heykel koleksiyonları ve erken dönem İtalyan ve Fransız empresyonist resimlerin sergilendiği Lehman Koleksiyonu müzenin görülmezse olmazlarından.

Müzede 20. Yüzyıl Avrupa ve Amerika modern sanatına ayrılmış bir bölüm de bulunmakta. En iyi sanat kitabevlerinden birini de yine bu müzede bulacaksınız.

Bir Not: Müzeye giriş ücretli ama bazı dönemler özel sergiler açılmakta ve bu özel sergiler girişte ödediğiniz ücrete dahil olmaktadır.

 

+ Central Park Zoo , web :

example2 - example2

Adres : 830 5th Ave , New York, US
ücret : tam/ 12 $ , indirim : 7 $ , Ziyaret -- kışları : saat 10.00 - 16.30 / yazları : 10.00 - 17.00
Ulaşım & Park : 5th Ave-60th St (N, R, W) / 63rd St-Lexington Ave (F) , Web

 

 

+ Carnegie Hall , web :

example2

Address:881 7th Avenue ,New York, US ( West 57th str. no.154 )
Ulaşım : 57th St-7th Ave (N, Q, R, W); 57th St-6th Ave (F); 7th Ave-53rd St (B, D, E)

Ücret : 20 -600 $

Carnegie Hall, New York - Manhattan'da bulunan dünyanın en ünlü konser salonlarından biridir.Carnigie Hall New York'un en büyük klasik müzik konser alanı diyebiliriz. Buranın akustiğinin muhteşem olduğu söyleniyor..

Yedinci bulvarla, Batı 56. ve 57. caddelerin kesiştiği yerde olan Carnegie Hall, İskoçya'lı hayırsever işadamı Andrew Carnegie tarafından yaptırılmış olup, 5 Mayıs 1891'de açıldı ve, 1902 yılında geçirdiği bir yangının ardından yeniden aslına uygun inşa edilerek, kız okulu olarak hizmete sokuldu. Bugünkü amacıyla kullanıma geçmesi ise 1983 yılında gerçekleşmiştir. Dünyanın en iyi müzisyenlerinin, her sezonda yaklaşık 100 performans sahnelediği Carnegie Hall, 1962 yılından bu yana New York Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.

Carnegie Hall, mimar William Tuthill tarafından "Roma tuğlası" denilen özel bir çeşit tuğla ile inşa edilmiş, "Terra cotta" denen özel süslemelerle bezenmiştir. Pilaster denen özel dayama sütun tekniğinin kullanıldığı Carnegie Hall'un iç mekanları beyaz ve altın renkleriyle donatılıdır.

Salonun işletmesi ve denetimi, "Carnegie Hall Vakfı Weill Müzik Enstitüsü" tarafından yapılmakta olup, 2005 Temmuz'undan bu yana, Londra Senfoni Orkestrası şefi Clive Gillinson tarafından yönetilmektedir. Carnegie Hall'un arşivinde 12.000 program kayıtlıdır.Ana konser salonu - Isaac Stern Auditorium , New York'un en iyi akustiğe sahip salonu olduğu bilinir..

 

+ Museum of Modern Art (Modern Sanat Müzesi) , Web :

example2

Address:11 W 53rd St , New York, US
Ücret : tam / 25 $ , indirim / 14 $
Ulaşım : 5th Ave-53rd St (E, V); 47-50th Sts-Rockefeller Center (B, D, F, V)

5th ve 6th Avenue arasında 53th Street’te bulunan Museum of Modern Art, Midtown Manhattan’ın en önemli kültür merkezlerinden birisidir.Kısaca MoMA da denmekte..

1880’den bu yana üretilmiş sanat eserlerinden oluşan koleksiyon kapsamında pek çok ünlü isme ait eserler sergilenmekte. Örnek vermek gerekirse; Van Gogh ( yıldızlı gece ) , Rousseau ( Uyuyan çingene ) , Monet ( Nilüferler ) , Picasso ve Salvador Dali’nin bazı eserleri; bu ünlü müzenin koleksiyonun parçaları arasında bulunur.Heykel olarak ; Marcel Duchamp'ın bisiklet tekerliği örneklemesi yer alır.

Ziyaret Saatleri: Çrş-Pzt. 10.30-17-30, Cu. 20.30’a kadar. Giriş ücretli.

Bunun batısında ; west 53rd str. no.45 'te American Folk Art Museum yer alır..Hemen karşı alanında da American Craft Museum görüleceklerdendir.

 

+ St. Patricks Cathedral , web :

example2 - example2 - example2

Address:14 E 51st Str-New York, US ( 460 Madison Ave, NY, US )
ziyaret :saat 06.30 - 20.45

Beşinci ( Fifth ) Cadde üzerinde 50 ile 51. Caddeler arasında yer almaktadır. Tam karşısında Rockefeller Center binası bulunmaktadır.Aziz Patrik Katedral'i 1858 - 74 yıllarında inşa edildiğinde bölgenin en yüksek binası idi ( 103 m. ).Günümüzde etrafı cam kaplı yüksek binalarla , Rockefeller Center'e ait gökdelen ve çevre binaları yanında küçücük kalmaktadır.New York başpiskoposluğunun merkezidir.St. patrick gününde İrlandalıların geçit törenine sahne olur.. 2 adet çan kulesi olan katolik kilise neo gotik yapıdadır.

Yavaş yavaş MidTown Manhattan bölgesi sınırlarına girmekteyiz..

+ Midtown Manhattan ; olarak kastedilmek istenen bölge kabaca ,14th Street’ten 59th Street’e kadar olan bölgedir. Burası Manhattan’ın iş hayatının kalbinin attığı yerdir. New York için simgeleşmiş olan pek çok yapıyı, Midtown Manhattan’da görme imkânı bulabilirsiniz.Şehrin meşhur gökdelenleri, Empire State Building ve Chrysler Building, Times Meydanı ve Rockefeller Center buradadır. Ayrıca birçok ünlü tiyatronun ve müzikalin sergilendiği Broadway’in ve alışverişin kalbi diyebileceğimiz 5th Avenue/ Fifth Str.de Midtown Manhattan’ın vazgeçişmezlerindendir.

 

+ NYC Rockefeller Center , web :

example2 - example2 - example2 - example2

Adres: 45 Rockefeller plaza, New York, NY 10111
ziyaret : 09.30 - geceyarısı , Ulaşım - Subway / metro : B, D, F yada Q ( 49th St.) ; E yada F ( Fifth Ave.)

1930’larda John D. Rockefeller tarafından kurulmuş, dünyanın tek bir kişiye ait olan, en büyük iş ve eğlence kompleksi olan Rockefeller Center’daki binalarda 30’dan fazla restoran, özel mağazalar ve bir de buz pateni pisti bulunmakta.

Merkezi Manhattan'ın baş köşesini , 5 ve 6. caddeller arasında ; 47 th Str.den 52 th Str.'e kadar yaklaşık 9 hektar alan kaplar.Bu kompleksteki tüm binalar bir postanenin yer aldığı , pek çok mağaza ve restoranla dolu yer altı geçitleriyle birbirine bağlı durumdadır.Columbia üniversitesinin arazisi üzerinde 1928 lerde Standart Oil Co. tarafından devr alınıp kurulum başlamış ve 1931 - 40 yılları arasında inşa işlemi tamamlanmıştır.gerek ofis çalışanları gerek ise turistler açısından ilgi alanı haline gelen komplekste merkezde yer alan buz pateni pisti revüze edilmiştir.

5. cadde üzerinden , çeşme ve çiçek alanı için ayrılmış İngiliz ve Fransız binaları arasından geçen ünlü altın yıldızlı Prometheus heykeli ile sonlanan eğimli bir yürüyüş yolu olan Channel Gardens üzerinden merkeze girilir. Prometheus'un tam arkasında , Noel günleri bu alana dev bir çam ağacı yerleştirilir.Burada iken Art Deco ayrıntılarını bulacaksınız.

Kompleksin en büyük binası GE Building ; NBC TV şebekesinin ve Today Show'un genel merkezine hizmet sunar. NBC Stüdyo turları ( 49 th Str.'den ) : saat 08.30 - 17.30 arasında , yarım saatte bir düzenlenmekte..Yapının teras katı Rainbow Room - restoran & bar işletmesinde'dir.

Rockefeller'ın üstüne çıkıp New York manzarası da izlenebiliyor. Bu gözlem noktasına Top of the Rock deniliyor ve ücreti tam 27 $ , indirimli 17 $ .

 

* New York'ta 5th avenue yani 5. bulvar dünyanın en ünlü, en lüks alışveriş caddelerinden birisidir.Adanın en kuzeyinden Harlem bölgesinden başlar ve Central park'ın hemen doğu kenarını izleyerek güneye , Washington Square Park alanına kadar boylu boyunca uzanır.Ünlü markalar bu bulvar ve burayı kesen caddelerde sıralanmıştır.Apple Store , 767 5th Avenue - New York, NY adresinde ilginç ve cam dizaynı ile yeni ve büyük mağazasında yerini almıştır. Bulvarın en şatafatlı bölgesi ;40 ve 59th Str.- caddeler arasıdır..

5. caddenin doğusunda yer alan ve kuzey & güney yönü ile devam eden diğer ünlü bulvarda ; Madison Ave ve onunda doğusunda bulunan Park ave bulvarları bulunmaktadır..

 

 

+ Radio City Music Hall , web :

example2 -example2

Addres: 1260 Ave of the Americas -New York , US
ücret : tam / 20 $ , 12 yaş altı / 10 $ , tur zamanı : saat 11 -15 arası ve 1 saat süreli.. Information: 212 247-4777..

6.( Sixth ) Cadde ile 50 th Str. arasında , 6000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük tiyatro alanlarındandır.Daha sonra restore edilmiş Art Deco başyapıtı özellikle Noel kutlamalarının gözde mekanıdır.Burası ayni zamanda Rockettes dans grubunun evidir.

 

+ Times Square (Times Meydanı) – Theater District (Tiyatro Bölgesi)

Adını New York Times’dan alan Times Meydanı, ziyaretçilerini büyüleyen, ışıltılı ve şık otellerin, restoranların bulunduğu ve yeni ofislerin kurulduğu dünyanın en ünlü meydanlarından biri. Eskiden sevimsiz ve iç karartıcı bir meydanken günümüzde Times Meydanı, yeniden hayat bulmuş ve Manhattan’ın en canlı ve eğlence dolu yeri hâline gelmiş.1970'lerin ilk Midnight Cowboy yıllarında bir düşüş yaşamış , sonradan hayata dönmüştür.yankesiciler , fahişeler ve kötü görünümlü her şey kaybolmuş yerlerini; şık görünümlü ofisler , oteller , dükkan ve restoranlar alarak herkeze hitap eder konuma gelmiştir.New York Times gazetesinin genel merkezi bir zamanlar meydanın no.1 'inde ikamet etmişti.Gazete sonra 42 nd Str.ye taşınmış ancak meydan ismini korumuştur.

Theater District (Tiyatro Bölgesi) ise; 42nd Street’ten 53rd Street’e kadar 6th ve 8th Avenue arasında kalan bölgedir diyebiliriz. Bugün Broadway olarak bildiğimiz en ünlü bölüm ise 42nd Street’tir. Bu civarda birbirinden ünlü tiyatrolar bulunmaktadır. İmkânınız ve zamanınız olursa burada sergilenmekte olan bir müzikali ya da tiyatro oyununu izlemenizi tavsiye ederiz fakat biletlerin çok önceden tükendiğini unutmayın.42 nd Str.'nin kuzey tarafında çocuklara yönelik prodüksiyonlarda uzmanlaşmış New Victory Theater yer alır.Burada ; 24 ekranlı sinema salonunu barındıran E - Walk eğlence kompleksi bulunur.

42nd Street’in güneyinde Madam Tussaud’s Wax Museum (Balmumu Heykel Sergisi) da ziyaret edilmesi gereken yerlerden ( web ).234 West 42nd Street (7th & 8th Avenue arasında)..Ulaşım : Times Square-42nd St (1, 2, 3, S, 7, N, Q, R, W, A, C, E); 42nd St-5th Ave-6th Ave (7, B, D, F, V)..Ücret : Tam / 36 $ , indirim / 30 $..

42 nd str ile Broadway'in kuzeydoğu köşesinde eğlence ve restoran alanı olan ESPN Zone yer alır ( web ).

Broadway'in öbür tarafında , 7. cadde ile Broadway arasında ( 47 th Str. ) beton bir alan oluşturan Duffy Square vardır.Bu alanda sergilenen temsiller için ( Broodway müzikali ) indirimli bilet bulacağınız TKTS gişelerinden bilet alın.. Gişelerin açılış saat ve yerleri için / tıklayın.. Tkts'in Times Square'deki büfesinin yeri çok kolay, kırmızı merdivenlerin altında. Hatta bu kırmızı merdivenler de Tkts büfesine aitmiş.

45th Street’teki Virgin Mega Store ve 44th Street’teki MTV Times Square Studio’sunun satış yerleri de sürekli ziyaretçi alan yerlerden.

Kentin ana otobüs terminali ; Times meydanının batısında olan Port Authority de 42nd Street 8th Avenue’da yer alır. Sürekli kalabalık olan bir terminal olmasından biraz ürkütücü gelebilir ama eskiye göre burası da günümüzde oldukça iyi durumdadır denebilir.

Yine turistlerin gözdesi olan Hard Rock Cafe ( web , foto )'de bu bölgede, West 57th Street’tedir. Hard Rock Cafe zincirinin oldukça büyük bir şubesi olan bu kafede Hard Rock Cafe’ye özel kupalardan t-shirtlere, çantalardan bardaklara kadar pek çok hediyelik eşya alabilirsiniz. Alt katında ise Rock tarihine isimlerini yazdırmış pek çok sanatçıya ait eşyaların yer aldığı sergi salonunu gezebilirsiniz. Cafe kısmında ise yemek yiyip içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Manhattan'ın 46 th Str.'in en sonunda uzak batı yakasında Intrepid Sea Air Space Museum bulunur ( web - web 2 ).ABD donanmasının yedeğe çekilen uçak gemisi olan Intrepid ; deniz savaş ve keşiflerine ilişkin sergi alanıdır ( Adres: Pier 86 W 46th St and 12th Ave, New York ).

Fotoğraflar ;

example2 - example2 - example2 - example2 - example2

 

Yavaş yavaş güney yönüne ilerlemekteyiz..

 

+ Bryant Park , web :

example2

Addres:500 5th Ave -New York, US
Phone Number: 212.768.4242
Ziyaret : Haz. 7am- 10pm; Şub.- Mart 7pm- 7am; Nisan 7am- 10pm; May- Eylül. 7am- 11pm; Ekim. 7am- 9pm; Kasım.- Aralık. 7am- 10pm (Pazar - pazartesi) & 7am- 12am ( Salı - Cuma )

Times meydanının doğusu 1990 yılı itibariyle restorasyona tabi olmuş.42nd Str üzerinde 6 ve 5. caddeler arasında , çalışanların yaz aylarında yemek ve atıştırma amaçlı toplandıkları yer olan yeşiller ve ağaçlar arasında kalan Bryant park alanını göreceğiz.39.000 m2'lik yüzölçümüne sahip park; Midtown'da, New York Halk Kütüphanesi'nin hemen yanında, 5. ve 6. caddeler ile 40. ve 42. sokakları arasında yer almaktadır. Yazları haftanın farklı günlerinde farklı etkinlikler ile canlı tutulur: Pazartesi açık hava sineması, perşembe yoga... Kışın buz pateni kurulur.

Park'ın hemen arkasında yer alan ve 1911 de halka açılan New York Public Library bulunur ( adres :5th Ave & 42nd St - New York, US , web , foto ). Kütüphane girişinde sabır ve metanet'i temsilen iki aslan figürü yer alır ( 5. cadde girişi ).Dünyanın en büyük araştırma kütüphanesinde birkaç milyon kitap ve el yazması mevcut..Giriş ücretsiz?

 

 

+ United Nations / Birleşmiş Milletler , vizit Web , Web :

example2 - example2 - example2

Addres:46th St. & First Ave - New York City, US
Phone Number: 212.963.8687 , Ulaşım : Grand Central Station (4, 5, 6, 7) ; 42nd Street (4,5,6)

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi New York Şehri'nde Birleşmiş Milletler'e ait bir kompleks. 1952'de kompleks inşasının bitmesinden beri Birleşmiş Milletler'in resmî karargâhı olarak fonksiyon göstermiştir. Manhattan'ın Turtle Bay mahallesinde, East River'a bakan bir alanda bulunur. Batısında First Avenue, güneyinde East 42nd Street, kuzeyinde East 48th Street ve doğusunda East River tarafından çevrelenir. "Turtle Bay" BM Genel Merkezi'ni ya da BM'nin tümünü tanımlamak için bir ad aktarması olarak kullanılır.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra uluslararası barışı sağlamak için kurulmuş Birleşmiş Milletler’e ait binalar da Midtown Manhattan’ın önemli yapılarındandır. Genel sekreterlik, cam-mermer karışımı olan yüksek binada çalışır. Genel Kurul ise toplantılarını iç bükey bir terası olan, alçak binada yapar.Toplantı olmadığı günlerde binanın içinde düzenlenen turlara katılabilirsiniz.Tur ücreti : tam 16 $ , indirimli 9 -11 $..

 

 

+ Grand Central Terminal , web :

example2 - example2 - example2

Adres : 89 E 42nd St, New York, NY

Grand Central Terminali (İngilizce: Grand Central Terminal veya GCT) New York şehrinin Manhattan adasındaki Midtown Manhattan bölgesinde yer alan bir gar binasıdır. Bina 42. Cadde ile Park Avenue arasında yer almaktadır.

New York şehrindeki raylı sistemden sorumlu olan New York Central Railroad tarafından ABD’de tren ile seyahatin en popüler olduğu dönemde inşa ettirildi. Grand Central Terminali halen tren platformu sayısı itibariyle dünyanın en büyük tren garı binasıdır.Toplamda 44 tren peronu ve 67 ayrı tren ray hattı mevcuttur. Bu ray hatlarının 41 adeti üst platformlara; 26 adeti ise alt platformlara bağlanmaktadır. Ayrıca Long Island Rail Road firmasının inşa ettiği yeni istasyonlar 2016 tarihinde tamamlandığında peron sayısı 48’e ve tren hattı sayısı da 75’e çıkacaktır.

Grand Central Terminali şu anda sadece Metro-North Railroad firmasının trenlerine hizmet veriyor. 1991 yılında Pennsylvania İstasyonu tamamlanan kadar Amtrak da buradan hizmet veriyordu.

Her ne kadar binanın resmi ismi 1913 yılından beri Grand Central Terminali olsa da, bina genel olarak Grand Central İstasyonu olarak kabul ediliyor. Yakınlardaki bir posta ofisi de bu isime sahip. Ayrıca bu tren istasyonunda duran metro duraklarında da Grand Central İstasyonu ismi yer almaktadır.

 

+ Empire State Building , web :

-

Adres : Fifth Avenue & 34th Street , NY -US , Tel : (212) 736-3100

Ziyaret : Tüm yıl boyunca , saat 08.00 / 02.00 arasında..

Ulaşım : Subway / metro :6 to 33rd St.; B, D, F, N, Q yada R to 34th St.

Ücretler : 86. kat için ; 102. kat için


Empire State Building , New York'da bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya'nın en yüksek binası olan Chrysler Building'in bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir.1931 yılında inşa edilen binanın büroları büyük Bunalım yılları boyunca boş kalmıştır; bina vergi giderlerini manzara seyretmeye gelenlerden karşılayabilmiştir. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya'nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca, New York'un en uzun binası unvanını geri almıştır. Şu anda, anten yüksekliği ile 527 m olan Chicago'daki Sears Kulesi'nden sonra ABD'nin en yüksek ikinci binası olan Empire State Building, Dünya'da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır. Kışın, bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts'dir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 m yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiştir. Toplam 74 asansör vardır, bunların bir kısmı ara katlarda durmadan en üst kata çıkan ekspres asansörlerdir. Bu yüksek binaya 1945'de bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı çarpmış ve 14 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Bunun yanında Empire State kelimesi, New York eyaleti'nin lakabıdır.

Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiştir. Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum sözkonusu değildi. Çalışan sayısı değiştiği için Empire State inşaatında toplam çalışan sayısı net verilemez.Ayrıca Empire State Binası New York'ta çekilen bazı filmlere ilham kaynağı olmuştur ( kaynak wikipedia)..

Teknik veriler :

İnşaata 1929'da başlanmış ve Mayıs 1931'de bitirilmiştir.
Yaklaşık 55.000 ton çelik
10 Milyon kiremit.
Yaklaşık 760 km elektrik hattı.
96 km su borusu
Yaklaşık 5600 km telefon kablosu
6550 pencere
Toplam ağırlık 331.000 ton
30.000 m² mermer zemin
1100'den fazla tuvalet
73 asansör ve asansör boşluğu, toplam 11 km
102 bina katı.( 50 sn.de 80.kata ulaşan asansör sistemi )

Fotoğraflar ;

example2 - example2 - example2 - example2 -example2- example2 -

example2 - example2 - example2 -example2 - example2 - example2

 

Empire State Building’e gelmişken çevrede gezebileceğiniz başka destinasyonlar da bulunmaktadır.34th Street üzerinde New York’un en ünlü ve en büyük alışveriş merkezi olan Macy’s de alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş yapmasanız da bir kere olsun bu ünlü alışveriş merkezinin içinde gezin (Adres: 151 W 34th St, New York, NY 10001 , web ).

 

+ Madison Square Garden , web :

example2 - example2 -example2 - example2

Address: 2 Pennsylvania Plz - New York, US
Ulaşım : 34th St-7th Ave (1, 2, 3) ; 33rd Street (PATH) , Ev sahibi New York Rangers (NHL- 1968–günümüze ) , Ücret : 25 $ +

Madison Square Garden (MSG ya da The Garden olarak da bilinir), New York, Manhattan'ta bulunan bir spor kompleksidir. Daha önce aynı amaçlı, üç farklı bina bu isimle kullanılmıştır. Şu anda kullanılan bina 14 Şubat 1968'de açılmıştır. Çeşitli spor karşılaşmalarında ve kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır. Efsanevi pop şarkıcısı Michael Jackson, Michael Jackson: 30th Anniversary Special gösterisini de 10 Eylül 2001 gecesi burada düzenlemiştir. Şu anda NBA'in en eski 2. salonudur.Madison Square Garden, 6 kattan oluşmaktadır. İlk katı, buz hokeyi maçlarında kullanılamamaktadır. Bu yüzden buz hokeyi maçlarını 18.200 kişi izleyebilmektedir. Basketbol maçlarındaysa bu kapasite 19.763'e çıkmaktadır. Konserleri ise 20.000 kişi salondan takip edebiliyor.

Madison Square Garden’ın köşesindeki New York Postanesi de fotoğraflanmaya değer bir yapı. Postane’nin yanında bulunan Penn Station ise şehri banliyölere ve diğer şehirlere bağlayan çok büyük bir otobüs terminalidir.

 

 

 

* Gezinin devamı sonraki sayfada...

 

 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..