Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

 

example2

 

 

VİYANA'YI GEZİYORUZ - 1

 

23 ( zone ) bölgeden oluşan Viyana'yı ; turistik amaçlı olarak gezecek olursak , genelde şehir merkezli olarak gezimizi planlayabiliriz. Tabi bu tur tüm Viyana için bir gezi olmayacaktır.Viyana'nın yakın çevre gezileride vardır ( ileriye bakın ).

Biz Gezi planımızı şehir merkezli olarak yapacağız.

Aşağıda verilen haritalar ; Viyana Turist- info.dan alınmış ve tarafımdan scan edilmiştir.Haritalarda görülecekler arasında rakamsal olarak verilen tüm yerlere burada değinilmeyecektir.Yanlızca önemli alanlar paylaşımda tutulacaktır.

Gezilecekler listesi ( Fihrist - ingilizce tablolar - aşağıda 4 adet ) bir bütünüyle size fikir verebilir.Bu nedenle aşağıdaki şehir merkezli haritada rakamsal olarak verilen ( , ) gezi alanlarının tümünü şehir merkezli haritada göremeyeceksiniz!

* Net ve büyük görünüm için haritaları kayıt edip , sonra zoom seçeneği ile büyütün !

 

VİYANA ŞEHİR MERKEZİ TURİST HARİTASI

example2

 

VİYANA İÇİN GEZİLECEK - GÖRÜLECEK ALANLAR - İNFO ( Fihrist ) :

example2 * example2 * example2 * example2

* Üstteki Fihrist - gezilecek tablolarında ; İlgili gezi alanı hakkında , bilgi - adres - ulaşım detayları mevcuttur!

 

Viyana Şehir merkezli gezi genelde 6 ayrı bölgede gezilebir. Kentin görülmeye değer tarihi alan ve yerleri şehir merkezi veya yakın alandadır ki buralar yürüme yada toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla görülebilir konumdadır.Her gezi bölgesi için U-Bahn - metro hattını kullanabilirsiniz..

 

VİYANA BÖLGESEL GEZİ HARİTASI

example2

Üstteki haritaya göre Şehir merkezli gezileri :

1 - Stepshansdom

2 - Schottering & Alsergrund

3 - Belediye ve müzeler meydanı

4 - Holfburg

5 - Opera

6 - Belvedere

 

Olmak üzere 6 ayrı bölgeye bölelim...

 

 

1 - Stephansdom Gezi Bölgesi ( haritada Yeşil renkli - rakamlı alan ) :

Bu bölgeyi Eski Viyana'nın yer aldığı Stephansplatz meydanı , Meydanın doğu kesimi ve Meydanın kuzey batı kesimi olarak 3 ayrı bölümde inceleyelim..

Bölge - Ulaşım & Transport :
+ Stephansplatz için --> Stephansplatz istasyonu ( U-Bhan : U1, U3 ) , Bus / Tram: 1A, 2A, 3A

Petersplatz/Graben ve Brandstätte istasyonları ( Bus 1A-2A-3A )

Stephansplatz :

U-Bahn U1 ( Leopoldau, Praterstern, Schwedenplatz, Karlsplatz, Südtiroler Platz )
U-Bahn U3 ( Ottakring, Westbahnhof, Volkstheater, Wien Mitte, Simmering )
Tram no.1 - 2 ( Ringstrasse )
Bus 1A ( Schottentor, Stubentor )
Bus 2A ( Schwedenplatz, Herrengasse, Museumsquartier, Neubaugasse )
Bus 3A ( Kärntner Ring, Schottenring )

* Otobüsler : Hoher Markt ve Marc - Aurel - Strasse yakınlarında durmaktadır !

+ Diğer bölgeler için --> Stubentor ( U3 ) , Schwedenplaz ( U1-U4 ) , Hoher Markt ( Bus 1A-2A-3A ) , Concordiaplatz ( Bus 3A ) , Heidenschuß/Am Hof ( Bus 1A )

Gezimize Eski Viyana'dan , şehrin merkezinden balşlayalım..

+ Stephansplatz Meydanı :

example2 - tıklayın ( harita )

 

Fotoğraflar : 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7

 

Burası , geniş bir meydan ile birlikte arada kalan dar sokakların yer aldığı , geniş avlulu alanlarıyla orta çağ havasını yaşatan Viyananın eski bölümüdür. Burada yer alan Stephansplatz kentin en büyük meydanıdır ( harita ).

Bölge ; Viyananın merkezinde yer alan 137 m. yükseklikteki Aziz Stephan Katedrali ( Stephansdom ) yanı sıra ; 1990 ( günümüzde restoran olarak kullanılan ) Hans Hollein mimarili çelik ve cam yapıdan ibaret modern Haas Haus yapısını , iş yerlerini , otelleri , mağaza ve özellikle Backerstrasse ve Schönlaterngasse üzerinde yer alan bar ve restoranlarıyla canlı bir alandır.

Kentin simgesi olmuş St. Stephan's Katedrali burada yer alır. 1360-1440 yılları arasında inşa edilen yapı gotik mimarinin en seçkin örneklerinden birisidir. Yapımı 1433'de tamamlanan güney kule 137 m. yüksekliğinde olup , çıkmak için tam 343 basamaklık yolu katetmeniz gerekiyor. Katedralin hemen yanında Stephansplatz 6 da Dom- und Diözesanmuseum ( Katedral Müzesini ) göreceksiniz. Koleksiyon Dük 4. Rudolf'a aittir ( web ) .

Katedralin batı yönüyle Graben ve güney yönlü Kärntner Straße caddeleri , bölgenin alış veriş & mağazalar zincirini oluşturur. Yani bu iki önemli caddenin kesiştiği alan ; Stephansplatz meydanına ve katedralin ön giriş kapısına çıkacaktır. Meydandan Graben caddesine girişte - köşede ve katedralin hemen karşısında Haas Haus' u görebilirsiniz ( foto ).

Graben de yürürken sokak ortasında yer alan ; Pestsäule (German for plague column) veba anıtını göreceksiniz ( foto ) . 1679 Viyana veba salgını anısına yapılan barok anıt, İmparator 1.Leopold ile melek figürlerini içerir. Yine ayni cadde üzerinde yer alan Josefbrunnen ve Leopoldsbrunnen çeşmelerini görmeyi unutmayın..Cadde Viyananın en ünlü alışveriş caddelerinden birisidir. Caddenin bitimine yakın alanda Petersplatz alanı ve burada St. Peter's Church - kilisesi vardır ( foto ) . Kilise Viyanada Karlskirche Church tan sonraki en önemli 2. kilise özelliğini taşır.

Diğer caddemiz olan ( foto ) Kärntner Straße yi cadde boyunca güneye doğru kat ettiğinizde bir kaç dakika sonrası , Opera ve Karlsplatz bölgesine ulaşırsınız.

Kärntner Straße üzerinde , meydandan caddeye hemen girişteki Palais Equitable binası köşesinde cam fanus içinde yer alan 1440 'tan kalma ladin ağacından bir anıt'ta görülebilir (Stock im Eisen < Tree in Iron > ) ..

 

Bu bölgede başka neler var ?

* Stephansplatz'ın Doğu Bölgesi :

example2 - tıklayın ( harita )

+ Grünangergasse Sokağı : Bu sokak kitapçılar ve sanat galerilerini içerir. Sokak , adını Anker isimli krep ustasından alır.

+ Jesuitenkirche / Jesuiten Wien Church ;

Adres: Dr.-Ignaz-Seipel-Platz 1, 1010 Wien, Avusturya ; U-Bahn: U3/Stubentor/Dr.-Karl-Lueger-Platz

Üniversite kilisesi olarak ta bilinen çift kuleli bu barok yapı , 1700 lü yıllara aittir ( foto ) .

+ Austrian Academy of Sciences : Kilisenin hemen karşısında yer alır.Eski üniversitenin ana binası olan Akademie der Wissenschaften ön cephesi ile barok yapıdadır ( foto ) .

+ Dominikaner - kirche / Dominican Church ;

Adres: Postgasse 4, 1010 Wien, Avusturya ; U-Bahn: U3/Stubentor/Dr.-Karl-Lueger-Platz

Ayni bölgede yer alan Dominiken tarikatına ait , barok yapılı kilisedir.

+ Museum für Angewandte Kunst (MAK) :

Diğer adıyle , Museum for Applied Art Vienna ; Kilisenin hemen doğusunda , Stubenring 5' te yer alan bu müze ; Avusturya Uygulamalı Sanatlar Müzesidir ( foto ) ( web ). Ulaşım : U-Bahn - U3 ( Stubentor ) , Bus 1A - 7A , Tram no. 1 - 2 . Ücret : tam : 8 € , öğr: 5 €

 

* Stephansplatz'ın Kuzey batı Bölgesi :

example2 - tıklayın ( harita )

+ Hoher Markt : Viyananın en eski alanlarından ve pazarlarından biridir ( foto ) . Merkezinde Wedding Fountain ( heykelli - Düğün çeşmesi ) bulunur.Ama buraya anlamını veren Ankeruhr ( Anker saatidir - 1917 ) ( foto ). Rakamlar bir figürü temsil eder. Yaldızlı saat her öğlen çaldığı zaman turistleri çevresine toplamaktadır. Ulaşım : Metro U1 ve U3 < Stephansplatz > yada Bus 1A-2A-3A ( Hoher markt )

+ Maria Am Gestade : Passauer Platz bölgesindeki Kilise ; Roma katolik - gotik tarzda olup , kentin en eski yapılarındandır ( foto ).

Adres: Salvatorgasse 12, 1010 Wien, Avusturya

Transport:
U-Bhan : (U1, U3) Stephansplatz, (U1, U4) Schwedenplatz
Bus / Tram : 1A, 2A, 3A

 

+ Am Hof : St. Peter's kilisesinin hemen batısında kalan " Bognergasse " sokağını yürüyerek Viyananın büyük meydanlarından birine varırız..Meydan tarihte eski dönemde Romalıların garnizonu idi.Ortada Mariensäule ( Meryem an sütunu ) bulunur ( foto ). Anıt isveçle yapılan 30 yıl savaş anısına yapılmıştır.Meydan çevresinde katolik kilise ( Kirche am Hof ) ve güzel ev yapılarını bulabilirsiniz.Meydanda dikkat çeken bir yapıda ; Kentin etfaiye biriminin ana merkezi olan Bürgerlisches Zeughaus binasıdır. Meydanda no. 10 da yer alan yapının çatısındaki heykeller dikkat çeker ( foto ). Ulaşım : Bus no.1A < Heidenschuß/Am Hof > .

Bu alanda kitap, antika eşya ve el sanat pazarını bulabilirsiniz.. Meydanın hemen doğusunda,arka sokak ta saatlere ilgisi olanlar için ( Schulhof 2 ) sanat müzesi =Uhrenmuseum ve ( Schulhof 4 ) te de Doll and Toy Museum = bebek ve oyuncak müzesini bulursunuz.Ayni bölgede Avusturya Yahudi tarihine ait müze ve Judenplatz'ta soykırım anıtı bulunur ( Museum Judenplatz )

 

 

* Sonraki sayfada ; Viyana Hofburg Gezi bölgesi..

 

 

 

 

 

Viyana'da Hava

Click for Vienna, Austria Forecast

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..