Google Site İçi

   
   
 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

example2

MİNİ İTALYA GEZİ REHBERİ.1

 

Uyarı : Lütfen burada aktarılacak olan bilgileri okumadan önce ; İtalya için ( Roma - Floransa - Venedik vs.) hazırlanmış olan tüm menüleri gezmiş olmanız gerekmektedir.İtalya gezimize ait ön fikir edindikten sonra şimdi sunacağım gezi şablonu daha anlaşılır ve sizlere daha faydalı olacaktır.

Sunulan program 2011 yılı için günceldir ( Ulaşımdaki araçlar ve seferleri açısından değişim olasılığı ve iptalini unutmayın ! )

 

Tur acentaları ile bir gezi programına tabi olmadan , kendi başımıza bir İTALYA gezisini planlayalım.

 

SORULAR VE CEVAPLAR

 

a ) İtalya ' ya ulaşım aracı ne olsun ?

Son yıllarda düşük maliyetli hava yollarının ülkemizde sayıca artması , vakit kaybının ve yolda zamanın daha az geçmesi , zamanında planlandığında oldukça uygun fiatları nedenleriyle ; İtalya'ya yolculuğumuz hava yolu ile planlanmaktadır..

İtalya için ülkemizden tarifeli seferleri ile pek çok hava yolu şirketi uçak kaldırmaktadır.Büyük şehirlerimizden İtalya kentlerine , gerek doğrudan yada aktarmalı , bildik hava yollarından bir uçuşu bulabilirsiniz.

Ben özellikle ekonomisi vede kalkış- varış zamanlaması açısından 2 hava yolu şirketini hatırlatacağım.

Bu şirketlerin ülkemizden İtalya' ya ; Milano veya Roma için tarifeli seferleri mevcuttur ( 2011 ). Ve kalkışları İstanbul Sabiha Gökçen ( SAW ) hava alanındandır. Başka bir kentimizde yaşamakta iseniz; ayni / farklı hava yolu ile İstanbul bağlantısını ( yada kara yolu vs. ile İstanbul'a gelerek ) sağlayabilirsiniz.

Güncelleme notu : Blu Express , 2013 yılı itibari ile İstanbul bağlantılı uçuşlarını kaldırmıştır. Güncel uçuşlar için web sitesinden takip yapınız !.... Pegasus için ; Roma & Milan - Bergamo seferleri devam etmekte..

 

b ) İtalya da nereye uçalım ?

Ben Türkiye ' den İtalya ' ya olacak hava ulaşımında Roma başlangıcını tercih ettim.Siz isterseniz bu hava yolu şirketleri ile Milano ' yu da seçebilirsiniz. Karar sizin.

 

c ) Roma için hangi hava yolu şirketleri ?

** Pegasus Airlines / tıklayın

Bu hava yolumuz , hergün ( 2011 ) saat 12_05 İstanbul ( SAW ) kalkış / saat 13_40 Roma - Fiumicino ( FCO ) varışlı tarifeli seferlerini düzenlemektedir. Uygun zamanlama ile tek yön uçuş maliyetini , 30 € ' ya kadar temin edebilirsiniz. Roma'dan da ( FCO ) ayni hava yolu ile saat 13_40 kalkışı ile İstanbul Sabiha Gökçen ' e ( SAW ) geri dönüşünüz mümkün olacaktır. İstanbul - Roma - İstanbul için havada kalma süresi yaklaşık 2.5 saat dolayıdır.

* Bu hava yolu şirketinde , İstanbul - Roma - İstanbul ortalama uçuş bedeli < çift yön > yaklaşık ; Vergiler dahil 180 € { 1 ero = 2,2 Tl } dolayındadır ( 2011 )

 

** Blue -Express ( Panorama ) Airlines / tıklayın

Bu hava yolu hergün ( 2011 ) İstanbul ( SAW ) kalkış / Roma - Fiumicino ( FCO ) varışlı tarifeli seferlerini düzenlemektedir < uçuş saatleri değişkendir ! web sitesine bakın >.Not : 2013 yılı uçuş YOK !!!

Uygun zamanlama ile tek yön uçuş maliyetini 40 - 50 € ' ya kadar temin edebilirsiniz.Roma'dan da ( FCO ) kalkışı ile ayni şirketle , İstanbul Sabiha Gökçen ' e ( SAW ) geri dönüşünüz mümkün olacaktır < uçuş saatleri için web sitesine bakın ! > .

* Bu hava yolunda , İstanbul - Roma - İstanbul ortalama uçuş bedeli < çift yön > yaklaşık ; Vergiler dahil 160 - 200 € { 1 ero = 2,2 Tl } dolayındadır ( 2011 )

Bu hava yolu ; Bodrum ( BJV ) ve Antalya ( AYT ) dan da Roma'ya tarifeli seferler düzenlemekte ! bilginize..Not : 2013 yılı UÇUŞ YOK !!

 

ROMA' DA HAVA ALANLARI - HARİTA

* Roma Fiumicino ( FCO ) airport < şehir mrk. 34 km. uzakta >

 

Bu ön bilgiler sonrası ne yapacağız ?

 

1 - ROMA UÇAK BİLETİMİZİ ALMAK - REZERVE ETMEK ( Önerim : Roma için ülkemizden kalkış saati daha önce olanı tercih edin , zamandan kazanın ! )

 

2 - ROMA Otel rezervasyonunu sağlamak

+ Otel Rezervasyon & Bilgi Link.1 / tıklayın

+ Otel Rezervasyon & Bilgi Link.2 / tıklayın

+ Otel Rezervasyon & Bilgi Link.3 / tıklayın

+ Otel Rezervasyon & Bilgi Link.4 / tıklayın

+ Otel Rezervasyon & Bilgi Link.5 / tıklayın

 

Yukarıdaki adreslerden Roma'da tercih < konum , yıldız vs. > ve ekonomimize göre bir otel bakacağız.

Önerim :

Roma ' ya vakitli olarak , günün geç olmayan saatinde geldi isek ; Roma'da indiğimiz gün için otel rezervasyonu yapmayın derim. Peki ne yapacağız ?

İniş günü Roma'yı pas geçeceğiz.Ve bu kenti İtalya gezimizin son günlerine ( dönüşe ) bırakacağız.

Roma için en az 3 tam gece ( Roma dönüş günü dahil 4 gün ) ayırın derim. Bu ; gezi tarihimizin son günleri olacak. ( Ülkemize dönüş , geldiğimiz gibi Roma üzerinden olacak.. )

Yok ben yol yorguyum deyip ilk geceyi Roma ' da da geçirmek elinizde ? karar sizin..

Siz öncesinden belirlediğiniz gezimizin son 3-4 günü için Roma otel rezervasyonunu ülkemizde iken planlayın ve yukarıdaki web siteleri aracılığı ile rezerve ettirin .

Benim programa göre Roma 'da ilk gün ( varışta ) fazla bir şey yapmayacağız.Transit olarak gezimize başlayacağız.

Bana göre Roma daha sonra ( yani en son )..

 

ROMA ' dayız ( 1. Gün ) ;

Roma uluslar arası Fiumicino ( FCO ) hava alanına indik. Programa göre ayni gün Venedik yolcusuyuz !

 

* Roma ( FCO - Fıumıcıno - Leonardo da Vinci / ROM ) hava alanını ve alan transferlerini hatırlayalım :

Hava alanı, Roma şehir merkezine yaklaşık 34 km. mesafededir ( Roma haritasında güney batı yönünde ). 2 terminali vardır ( iç ve dış hat. )

Bu hava alanına ait - terminal bilgileri ( görüntüler - map ) / tıklayın ;

example2 *** example2

 

Bu havaalanından ( FCO )  Roma ş. merkezine Ulaşım / Transport :

+ Özel araç ile : A 91 oto yolu ile doğrudan şehir merkezine ...

example2 * otoyol bağlantısı için tıklayın

 

Hava alanı Shuttle hizmetleri ;

+ Shuttle transfer ( kişi başı 19 € 'dan itibaren ) ; Shuttle Bilgi ( Link için tıklayın ) ..

+ 8 kişiye kadar , fazla yolculu shuttle hizmeti < kişi sayısına göre 30 - 90 € arasında > Link için tıkla

+ Hotel Shuttle Bus servis :

Bazı oteller için alanda hazır beklerler. Ücret : 20 ero - 30 dk aralılıklarla kalkar. ( saat  07-45/22-15 arası ) , max. 2 bagaj alır..

 

 

+ Tren ile :

example2 *** example2 * Büyütmek için tıklayın !

+ Leonardo Express ile Roma Termini ( ana istasyon -  terminal ) istasyonuna doğrudan / non - stop , her 30 dk. bir karşılıklı tren bulabilirsiniz ( Hava alanı çıkışında yönler belirtilmiştir, yukarı terminal bilgi haritasına bakın ). Tek yön 14 ero ( ben kullanmadım ! ) karşılığı, saat 06_30 / 23-30 arası çalışmakta ve 30 dk. yolculuk sürmektedir. Kaynak bilgisine göre 12 yaş altı velisi ile ücretsiz ?

 

+ Fiumicino / Roma - Local Train (Service FR1) ile ulaşım  :

Ana istasyonları ; Tiburtina, Ostiense, Tuscolana  ve Trastevere' dir.Terminiye gitmez, metro-B istasyonları ile ( Termini ) yakın bağlantılıdırlar.Yukarıya metro bağlantı noktalarına bakınız !

** Tiburtina tren istasyonuna 15 dk.da bir servisle ; Trastevere, ostiense istasyonları üzerinden servis vardır.Yaklaşık Termini ye 45 dk.yol alır ( Ücret : tek yön 8 €, 12 yaş altı free ).İlk servis saati  05:45 ' tir.Tren servislerinin olmadığı zamanlarda FCO ve Tiburtina arasında geç saatte bir COTRAL otobüs işler.Termini tren istasyonu A-B metro hatlarıyla şehrin her yanına ulaşan otobüslerle bağlantılıdır.

 

Otobüs ile Ulaşım ;

+ COTRAL  bus : Aeroporto < FCO > -Termini -Tiburtina arası çalışır ( 4,5 ero tek yön , orta boy bagaj ücretsiz ) . Web sitesi - tıklayın

+ TERRAVİSİON Bus : Alandan 30 dk. aralıkla kalkar , ortalama 50 dk. da Termini ( Roma merkez istasyonuna ) ye ulaşır.Tek yön 6 , gidiş dönüş 11 € < 5 yaş altı free > ücret tarifesi mevcut. Trene göre ucuz ama yol süresi uzun. 1 orta boy bagaj ücretsiz.

example2 * Terravion bus tarife - saatler ( 2011 )

example2 * Terravision bus - durak haritaları

** FCO hava alanın da 3. terminal yanında - 3 no.lu otobüs parkında !

 

Hava alanından 30 dk. da bir metro ( metro A )  hattındaki Anagnina istasyonuna sonrasında da şehir merkezine giden otobüsler mevcuttur.Otobüsler gecede servis yapmaktadır( 5,5 ero - saat 06_30 /22_30 arası ). Gece servislerinde / st. 23_30 - 06_30  bilet otobüsten temin edilir.

 

 

Taxi ile ulaşım :

Lisanslı olanlarla  40 - 50  ero'ya 40dk. dolayında Roma şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Not :    Yeri gelmişken şehir içi taksilerde ;

Bulunan şehir ve kasabaya göre değişebilen tarifeleri genellikle aşağıdaki gibidir...

• Sabit başlangıç ücreti: 2,50 - 4,90 €

• Kilometre başına ücret: 1,00 - 1,50 €

• Gece tarifesi farkı (saat 22.00 - 07.00 arası): 2,50 - 3,50 €

• Pazar ve tatil günleri farkı: 2,00 - 2,50 €

• Bagaj (valiz başına): 1,00 - 1,50 €          

 bu bilgiyide verelim ( Taxi bilgileri internet içeriklidir ! deneyimim olmadı ! )..

 

Evet kaldığımız yerden devam , Roma' da idik ....

** Venedik için aşağıda aktaracağım ( uçak hariç ) ulaşımları tercih edecek iseniz ;

Roma merkeze gidip yolculuğumuz buradan devam eder ( Venedik ).

Yada bana göre hem ekonomisi hemde zamanı için daha uygun olan hava yolu ile Venedik yapılacaksa ;

FCO hava alanından ; Venedik uçuşuna yeterlizamanımız kalacaksa Roma'ya bir kaç saatliğine gider , bir ön tanıma yapıp tekrar Venedik uçuşu için FCO ya döneriz. Yada Venedik uçuşuna az zamanımız kaldı ise Roma'ya gitmeyip , FCO - hava alanında zamanı doldururuz ( Roma - Venedik uçuş saatine göre , detaylar aşağıda ! ).

 

VENEDİK 'E GİDİYORUZ ( 1. Gün )

 

3 - ROMA - VENEDİK YOLCULUĞUMUZ ( 1. Gün )

** hava yolu ile ( bence en uygunu ! )

+ EasyJet Airlines & rezervasyon için tıklayın

Bu hava yolu genelde her gün bir sabah ( saat 06 - 08 arası) , birde akşam ( saat 20 - 21 arası ) saatlerinde ;

Roma - Fiumicino ( FCO ) hava alanından , Venedik Marco Polo ( VCE ) ya tarifeli uçuşlar düzenler.Tek yön uçuş bedeli genelde vergiler dahil ; 20 - 50 € dolayında , ortalama 35 € gibidir. Uçuş süresi yaklaşık 70 dk. dır. Bence Roma'dan , Venedik ulaşımında en avantajlı ( zaman + ücret ) ulaşım seçeneğidir ! .Ayni hava yolu ile sabah ve akşam saatleri ile Venedik'ten ( VCE ) - Roma ( FCO ) vardır.

* Eğer ülkemizden Roma'ya öğlen saatlerinde vardı iseniz ; EasyJet'in Venedik için akşam seferlerine ( saat 20' ye ) rahatlıkla yetişebilirsiniz.

Unutmadan ; Yukarıdaki otel & rezervasyon adreslerinden ; Venedik için istediğiniz gün sayılı konaklama rezervasyonunu yapın ( ister merkezi - ister Mestre bölgesi gibi adaya daha uzak konumdaki otellere ) !

+ Venedik otelleri / ek link / tıklayın

+ Mestre otelleri / ek link / tıklayın

 

** Roma - Venedik için ulaşımda başka alternatifler / ne derece avantajlı ? ;

Tren ile Venedik ;

+ Link.1 / tıklayın

+ Link.2 / tıklayın

Roma merkez tren istasyonundan Venedik'e kalkan trenler ücret olarak uçaktan pahalı ! ( 40 € dan fazla .. Ancak gün içinde sefer sayılarının oldukça fazla olması yeri geldiğinde avantaj. Hızlı trenleri < ES*A > 3.5 saat dolayında yol almakta..Bunlarla , Mestre üzerinden Venedik ' e gidersiniz.. Oteliniz Mestre de olacak ise belki tren avantaj olabilir ?

NOT : Tren web sitelerinde aramalarda : Roma ( Rome ) , Venedik ( Venezia ) olarak yazılsın !

 

Araç ile Venedik ;

Belki Roma 'dan araç kiralarsınız !

* Roma - Venedik otoyolu ( 515 km ) . Net ve büyük görüntü için tesmi farklı kayıtedin !

example2

 

ROMA - RENT A CAR

RentaCAR.1 için tıklayın 

RentaCAR.2 için tıklayın 

RentaCAR.3 için tıklayın 

RentaCAR.4 için tıklayın 

RentaCAR.5 için tıklayın 

 

Otobüs ile Venedik ;

Roma - Venedik arasında uzun bir yol vardır. Bu yol için ulusal bir otobüs şirketi bulunmaz? Bazı bölgelerde otobüs değişimi gerekir. Kara yolu ( otobüs ile ) ne kadar tercih edilir ? Ne kadar mantıklı ?

 

VENEDİK' teyiz ( 1. Gün ) ( Bir şekilde Venedik ' e geldik ! )

 

Genel bilgiler / Hava yolu ile Venedik gelişlerinde :

+ Marco Polo airport - Havaalanı ( VCE ) : Şehir merkezine 12 km. uzaklıktadır.Buradan şehir merkezine ulaşım ;

* Otobüs ile

ATVO Bus : Line 35 - D2 (sarı hat )  : Alandan merkeze 30 dk.da bir seferlerle ,  ~ 20 dk. da non stop ulaşım ( 3 €   bagaj dahil ). Bilet h.alanı bagaj toplama alanından temin edilebilir.Venedik – hava alanı : saat 05_00 / 20_40 , Hava alanı – Venedik : saat 08_20 / 00_10 araları hizmet verir.Havaalanı otobüsü konumundadır. Biletler varışta ATVO terminalinden de alınabilir.

Mestre tren istasyonuna / Mestre railway station ( 2,5 €  bagaj dahil ).

ATVO: Tel: 041-5415180/5205530 ; bizdeki “ Havaş ” gibidir , website: ATVO Link için tıklayın
 

ACTV Bus : Hava alanından A1- Line 5 / kırmızı hat 5  otobüsü  ile  Piazale Roma ‘ ya ulaşım : 1 € ( bagaj hariç , küçük el bagajı kabul edilir,otobüs bagaj doluluğuna göre bagaj başına ek 1 € + ).  saat 04_00 / 00_40  ‘ a kadar hizmet sunar.Yazın 30 dk. aralıkla,kışın saatte bir servislerle Piazzale Roma’ ya sefer düzenler.Belediye otobüsü konumundadır.Yol ~ 30 dk. sürer.ATVO ‘ dan biraz daha ucuzdur.
 * 2 - 2.5 € ( başka bir kaynaktan bagaj hariç ücret  bilgisidir ! ) ??


Line 15 / hat 15  otobüsü ise ; Mestre tren istasyonuna ( mestre railway station ) kadar çalışır.  website: ACTV için tıklayın

 Taxi

Radiotaxi Mestre tel.  ( +39-041-936222 ) , Yada : +39 041 5237774 ; ücret ~30 €  dolayında - 15 / 20 dk.lık ulaşımla sağlanır. En çok 4 kişi alır ! Bagaj başına + 1 €

Tren ile

Venedikte hava alanı ile bağlantılı 2 tren hattı vardır. Leonardo Express ( popüler olanı )  ve Büyükşehir Treni - FM1.

“ Ferrovie dello Stato ” İtalyan demiryolu şirketi bilgi için wibsite : 

TREN bilgileri için tıklayın

Tren ilk olarak mestre , porto marghera istasyonunda durup , sonra “ ponte Ferroviario ” köprüsü vasatısıyla ana karadan adaya geçip   ; Santa Croce bölgesinde , grand kanala yakın olarak bulunan Santa Lucia istasyonunda olur.

Oradan yürüyerek ya da su otobüslerini kullanıp adaya ( merkez piazale roma ‘ ya ) ulaşılır. Şehir içerisinde tren ile yolculuk yapılmamaktadır.

Mestre ( 1 € ) , Treviso ( 2.4 € ) , Verona ( 6 € ) dur.Venedik tren istasyon çıkılında turizm ofisi saat 08_00 / 18_30 arası hizmet verir ( telefon +39 041 5298711 ). Bilet gişeleri 05-30 – 21-00 arası açık..Ayrıca birçok otomatik bilet makineleri da bulunmaktadır.

* Ücretler ( 2010 yılı için ) / Ulaşım için tüm detaylar - Tıklayın

 

Araç ile ;

RENT A CAR ;

* Avis :        LİNK için tıklayın  tel.  +39 041 5225825 - reservations tel. +39 199 100133

* Europcar :   LİNK için tıklayın   tel   +39 041 5238616 - reservations tel. +39 800 014410

* Venedik ( VCE ) Airport - Merkez ulaşımı / otoyolllar

 

VENEDİK İÇİN TREN BİLGİLERİ / Tren ile Venedik gelişlerinde ;

Tren İstasyonları :

Mestre ( porto marghera tren istasyonu ) ; Buradan kalkan tren , “ ponte Ferroviario ” köprüsü vasatısıyla ana karadan adaya geçip  , Santa Croce bölgesinde < grand kanala yakın olarak bulunan > Venedik Santa Lucia istasyonuna. ulaşır ( Venedik ana tren istasyonu ) ( yol mesafesi 8 km - 12 & 15 dk. , ücret tek yön 1 € ) .

Santa Lucia istasyon yakınında , 500 m. lik yürüme mesafesinde " piazzale roma " venedik otobüs durakları bulunur.

example2 ** example2 ** example2 ** example2

Piazzale Roma - otobüs istasyonundan , Venedik marco polo hava alanına : Bus 1 ve Bus.2 otobüsleri kalkar ( Bu iki otobüs şirketi - Mestre istasyonunada yolcu taşırlar.. ATVO & Fly Bus - express service ile alandan saatte 3-5 sefer ile , 5 € tek yön - kişi başı fiatlandırmalı , 15 dk içinde Mestre tren is. ' a ulaşırsınız ).

++ Venedik detaylı ulaşım için bakınız..

EVET VENEDİK' TE KAÇ GÜN KALIRSINIZ ? O SİZE AİT KARAR .. ŞİMDİ YOLCULUK ZAMANI

 

SIRADAKİ YOLCULUK , VENEDİK' TEN - FLORANSA :

Venedik' ten ( Venice & Venezia ) Floransa ( Firenze & Florence ) ulaşımında bir kaç alternatif olsa bile genel tercih demiryolu ile ( Tren ) yapılan yolculuktur.

Yüksek hızlı AV trenleri ile aktarmasız ve kısa sürede ( yaklaşık 2 saat ) iki kente ulaşımı sağlarsınız ( Stazione Firenze SMN - Florence / Daily: 5:45 am – 9:50 pm ) .Aşağıdaki web sitelerinden ; 20 € karşılığı tek yön ile yanlızca koltuk rezervasyonunu yaptırıp bileti İtalya'da da alabilirsiniz !

1.sınıf tek yönlü bilet ücreti ortalama : 60 € , 2.sınıf ücreti : 45 € dolayındadır.Ayrıca 25 - 50 € gibi , ayni mesafeyi 4 -5 saatte alan daha yavaş trenlerde mevcuttur ( bunlar sabah ve akşam saatleri ile daha seyrek kalkışlıdır ! )

+ Tren bilgi & rezervasyon.1 - tıklayın

+ Tren bilgi & rezervasyon.2 - tıklayın

+ Tren bilgi & rezervasyon.3 - tıklayın

+ Tren bilgi & rezervasyon.4 - tıklayın

 

 

+ Kara yolu ile Venedik - Floransa :

example2 * Venedik ( Venezia ) - Floransa ( Firenze ) otoyolu

** Büyük görüntü için resmi farklı kayıtedin !

 

250 km. civarı kara yolunu 3.5 saat dolayında alabilirsiniz..

İnternet bilgisi : yol geçişleri + yakıt = 50 € dolayında masraf gerektirecektir ( araç kiralama hariç ! )..

+ Car Rental bilgi - tıklayın

 

+ Otobüs ile Venedik - Floransa ;

Kara yolu ile yolculuk imkanı vardır ama pek revaç görmez.Bazı otobüs şirketleri venedik ve Floransa ( Toskana ) için seyrek sıklıkta da olsa sefer düzenlerler. 5 saat dolayında kara yolu ile yapılan yolculuk , kişi başı tek yön 21 € 'dur < 2 - 1 2 yaş % 50 > ( 2010 )..

* Bilet ve bilgi için SENA bus - tıklayın

 

FLORANSA İNFO : oteller / hostels / top 10 - aktivite

 

FLORANSA' YIDA GÖRDÜK.. BİZE YOL GÖRÜNDÜ..

 

SIRADA ; FLORANSA' DAN TOSKANA BÖLGE GEZİLERİMİZ OLACAK

 

1 ) Pisa - Floransa - Pisa Ulaşımı :

İki bölge arasında transportu sağlayan otobüs şirketi ( Terravision bus line ) ; Pisa Galileo airport ile Santa Maria Novella train station ( Floransa şehir merkezi ) arasını yaklaşık 70 dk. yol alıp , buradan da 15 dk. süren ek servisi ile Florence Amerigo Vespucci airport ' a ulaşır. Yaklaşık 85 dk. süren toplam yol için ücret : Erişkin tek yön 10 € , gidiş dönüş 16 € 'dur ( 2011 ). Tarife için resme tıklayın ;

example2

( Terravision Otobüs işletmesi - WEB -için tıklayın )

 

Ayrıca ; Floransa Santa Maria Novella (SMN) tren istasyonundan , Pisa Centrale tren istasyonuna düzenli olarak çalışan trenler de vardır.Yolculuk yaklaşık 75 dk dolayında olup , ücret 5,80 € ' dur ( 2010 ) . Buradan da 10 dk. sürecek ( 2 km ) bir otobüs yolculuğu ile ( LAM Rossa bus ) Pisa hava alanına varmış olursunuz ( Tren istasyonunda hava limanı bilet ofisi mevcut ). Ayrıca 8 kişilik kollektif taxi ile de 2 € dolayında kısa mesafeyi satın alabilirsiniz.Uçağınız buradan kalkacak ise , zamana dikkat !

( Tren için bilgi linki )

( Pisa Galileo airport linki )

Taxi : Alandan yaklaşık 6 € ya Pisa merkez tren istasyonuna götürür ( 2 km ) . Floransa ise 130 € dolayındadır ( 80 km )

 

PİSA - FLORANSA KARAYOLU ULAŞIMI ( map )

example2

 + Car Rental bilgi - tıklayın

 

 

Pisa - Siena - Pisa Ulaşımı ;

+ Otobüs :

Pisa Galileo hava alanından kalkan otobüsler , Siena merkeze gelirler

+ Tra-In ( Shuffle Bus ) / : Yaklaşık 20 dk.lık periotlarla kalkıp , 100 dk. dolayında yolu tamamlarlar. Ücret ; Tek yön ( 14 € ) , çift yön ( 26 € )

TRAİN spa bus ( linke tıklayın ) ( linke tıklayın )

BUS web ( linke tıklayın )

example2 * Pisa - Siena - Pisa otobüs seferleri kalkış tarifesi ( 2011 )

Ayrıca ;

Floransa’ dan hızlı ve ekspres otobüsler ana tren istasyonu ( SMN ) yakınından kalkarlar. SITA ‘nın (  tel.  055  47821 ) rapid bus – hızlı otobüs servisleri uygundur. 6.80 € ücretli otobüs 1 saat dolayında Siena merkeze ulaşır.30 dk.aralıklarla ; en son servis : saat 20.30 dolayıdır..(   SİTA Bilgi için tıklayın  )   2013 yılı güncel bilgi : Toskana için Sita otobüs işletmesi kullanım dışıdır ! Bu bölge ulaşımında ; farklı otobüs şirketi için tıklayın

   

Ek not : SİTA Bilg i& bilet satış :
Via S.Caterina da Siena, 17 – Firenze -  tel. 800 373760 ; 
Otobüs güzergahı : Siena - S.Gimignano - Volterra - Mugello - Casentino – Chianti ‘ dir.

Biletler satış ofisleri , tabaccheria ( T ) merkezlerinde satılır.
* San Gimignano için : 5.30 € …..

PİSA - SİENA KARA YOLU ULAŞIMI ( Map )

example2 ** example2 ---> San Gimignano bağlantılı ( 117 km )

+ Tren :

Pisa central tren istasyonundan ( alana 2 km ), Siena için < Carlo Rosselli tren ist .> ulaşım mevcuttur. Floransa ( SMN ) yönüne giden bu tren ile " Empoli " de değişimle Siena aktarması sonrası yaklaşık 1,5 - 2 saat süreli tren ulaşımı ile Siena railway tren istasyonuna varılır ( tren çok elverişli araç olmayabilir ! ) .. Saat 06 - 21 arası seferler vardır ? .. Bilet ücreti ; 8,90 € ( 1. sınıf ) ya da 7,10 € ( 2. sınıf ) ( 2010 ) . Biletler demiryolu istasyonu ve seyahat acentalarından temin edilir.

* Siena tren istasyonu ( Carlo Rosselli ) kent merkezine 2 km. uzaklıktadır.Şehir merkezi ve istasyon arasında 5 dk.lık aralıklarala otobüsler kalkar.

Tren bilgisi için tıklayın

PİSA OTOYOL ( MOTORWAYS ) BAĞLANTILARI

example2

** ARAÇ KİRALAMA İÇİN Tıklayınız

 

SİENA & FLORANSA ULAŞIMI ;

Otobüs Ulaşımı ;

Floransa'da ana tren istasyonu ( Santa Maria Novella - SMN ) yanından ; 2 seçenekle Siena 'ya otobüs seçeneği vardır.

Direkt bağlantı / rapid bus ile ( 75 dk. dolayı ) ve " Poggibonsi & Colle Val d'Elsa " üzerinden de ( 100 dk dolayında ) Siena'ya ulaşılabilir.

Bilgi için ;

** TRA - İN ( tel. 0577/204245 )

** SITA ( free number 800 - 373760 ) - Bu işletme 2013 yılında yok ! Gereğinde farklı otobüs işletmesi için tıklayın

** SENA ( daha çok Siena - Roma - Milan ulaşımında ! )

**** Siena otobüs durağı , eski kent surları içinde yer alır ( Piazza Gramsci ).

Sita otobüs işletmeleri ; Otobüs ulaşımında iyi bir seçenek idi ?

Adres ( SİTA ) :

+ Via S. Caterina da Siena , Florence / tel . 800 373760

+ Piazza Gramsci , Siena – tel . 0577/ 204225
+ piazzale rosselli , Siena - tel : 0577 / 204328

* Floransa ana tren istasyonu / SITA bus

 

Saatte 2-3 seferle , genellikle saat 06 -20 arasında ( hafta sonu daha seyrek ) Floransa / Siena arasında yolcu taşırlar.Ücret 7 € dolayındadır ( 2010 ).Siena ' da Piazza Antonio Gramsci de yolcularını bırakırlar ( ş. merkezi ) .

Tarife ve seferler için tıklayın

 

Tren Ulaşımı ;

Trenler Floransa Santa Maria Novella ( SMN ) istasyonundan kalkıp , Siena tren istasyonuna günlük seferler düzenler.Hızlı trenler yalnızca iki istasyon arası durur.1,5 saat süren yolculuk ücreti ; 6,5 € dolayındadır < 2010 >. Siena istasyonu tarihi şehirden 2 km. uzaklıktadır. Yollarda yokuş vardır! Yürüyerek 30 dk. dolayında ulaşılabildiği gibi , istasyondan merkeze otobüsler de vardır. Tren + otobüs yolculuğu toplam 10 €' yu bulabilir..Tren yolu güzergahında Empoli 'de tren değişimi gerekebilir yada Chiusi ve Chianciano ile bağlantılı olabilir !

Tren bilgisi için tıklayın

 

SİENA - FLORANSA KARAYOLU ULAŞIMI ( map )

example2 ** example2

 

 

SİENA - SAN GİMİGNANO ULAŞIMI :

SİTA otobüs işletmesi ile mümkündür ( Floransa - Siena güzergahında , Poggibonsi üzerinden )

. Ulaşım bilgileri için tıklayın

Poggibonsi'den 20 dk. otobüs ulaşımı ile ; Porta San Giovanni civarındaki Piazzale dei Martiri ( kasaba merkezine ) ye ulaşmış olursunuz.

 

SİENA - SAN GİMİGNANO KARA YOLU ULAŞIMI ( map )

example2 * yol 40 km , 55 dk.

** ARAÇ KİRALAMA İÇİN Tıklayınız

 

 

FLORANSA MONTECATİ ULAŞIMI:

Araç ile Floransa' dan ; A 11 kara yolu üzerinden " Firenze-Mare " üzerinden , Montecatini Terme çıkışından ulaşın..

example2 * Floransa'dan Montecatini ( otoyol bağlantısı )

Diğer ;

Montecatini' den Floransa Ya da Pisa ya ( Toskana bölgesine ) otobüs Ya da trenle ulaşabilirsiniz. Floransa için tren en uygunudur.

Otobüs : LAZZI otobüs şirketi Floransa hava alanı yanından her 20 dk.da bir kalkar.Bilet otobüsten temin edilebilir.Yolculuk yaklaşık 1 saat sürer.Son durak Park Hotel Le Sorgenti dir ( Montecatini ).

Tren daha uygundur ( hem fiyat hem zamanlama ) .Floransa dan ana istasyondan Santa Maria Novella dan kalkar.Yolculuk yaklaşık 40 – 50 dk .sürer.Trenler temiz sayılır.Ücret : Tek yön ve tüm Toskana bölgesi için 3.5 € ' dur. ( 2010 ). Bilet birkaç gün için geçerli - tek yön kullanımda !.Sıkıntıya girmemek için dönüş biletinizide istasyondan temin edin!. Floransa'dan son tren 22_20 dolayında idi ( Haz.2010 ).Son durak : Montecatini-Terme / Monsummano - ” Park Hotel Le Sorgenti “  yanıdır.Bundan başka küçük bir istasyon daha vardır ama Monsummano en merkezi konumundadır.

Bilgi :Tren Bilgi için tıklayın

 

 

** SONRAKİ SAYFAMIZ , FLORANSA - ROMA ULAŞIM BİLGİLERİ ( Mini Rehberin devamı ) ..

 

** Önceki sayfada ; İtalya için haritalar , dökümanlar vs.. bulabilirsiniz!

 

 

 

 

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..