Google Site İçi

   
   
 

example2

 

 

 

S E Y A H A T -- R E H B E R İ

( AKLINIZDA BULUNSUN )

 

 

Bu sayfamız turizm konusunda sıklıkla karşılaşılan bazı sorularımıza cevap olabilecek temel kuralları , seyahat için gerekli bazı gereksinim ve bilgileri kapsamaktadır.Konular ile ilgili güncelliğini koruyabilecek link paylaşımlarını burada bulabilirsiniz.

Şimdi kısa başlıklar ile bu konulara değinelim.. Sağlıklı ve sorunsuz geziler..

 

+ Hangi Şehre, Ne Zaman, Ne İçin Gitmeli?

Hangi şehre, ne zaman ve ne için gitmeniz gerektiğine dair ipuçları - kaynak ets tur / LetsgoDergi :

1) Lyon
Meryem Ana’ya duyulan saygının bir temsili olarak, her yıl 8 Aralık’ta tüm şehrin garlarından opera binasına, sokaklarından kanallarına kadar her yerin ışıklandırıldığı La Fete Des Lumieres (Işık Festivali) için Lyon’a gidin, ışıyıp gelin.

2) Nairobi
Kenya’nın başkenti Nairobi’de unutulmaz safari turlarına katılabilirsiniz. Temmuz ve ağustos ayları safari turları için en ideal zamanlardır; çünkü bu dönemde binlerce antilop Massai Nehri’ni aşıp kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçiyor. Ayrıca “Big 5” denilen aslan, leopar, gergedan, manda ve fil gibi vahşi hayvanların dışında çita, zürafa, impala, su aygırı ve timsah gibi hayvancıkları da görme şansı yakalayabilirsiniz.

3) Barcelona/Madrid
Aralık ayının ilk haftası İspanya’da Puente Bayramı dönemi. İşte bu dönemde tüm İspanyalılar tıpkı bizde olduğu gibi bayram tatilini başka şehirlere ve ülkelere giderek değerlendiriyorlar. İspanyalıları taşıyan uçaklar dönüşte boş dönmemek için bilet fiyatlarını olabildiğince ekonomik seviyelere çekiyor. Puente Bayramı’nda düzenlenen turlar da görüp görebileceğiniz en uygun fiyatlı turlar oluyor. Özellikle Barcelona ve Madrid’e düzenlenen Puente turlarını kaçırmamanızı öneririz.

4) Hong Kong
Gurme lezzetler peşinde olanlar nerede yeni bir tat varsa gidip hemen tadına bakmak, denemek isterler. Hong Kong Wine and Dine Festival’de de işte o aradığınız tatları deneyebilir, farklı mutfaklardan yemeklerin tadına bakabilirsiniz. 2014 yılı festivalin tarihleri ise 30 Ekim ile 2 Kasım arası.

6) Amsterdam
Amsterdam’a gitmek için elbette fazlasıyla sebep var ama biz her yıl ekim ayında düzenlenen PINT Bock Festivali’nden bahsedeceğiz. 37 kere düzenlenen Hollanda’nın en büyük ve ünlü festivali sadece küçük bir kafede başlayan, bugün 10.000’i aşkın kişinin katıldığı önemli bir etkinlik. 2014 yılı 24, 25 ve 26 Ekim’de gerçekleşecek festival için Amsterdam biletinizi şimdiden hazırlayın!

7) Innsbruck
Palyaçolar, komedyenler, kabare ve dans gösterilerinin yanında ilginç şovların olduğu Innsbruck Festival of Dreams’i görmek ve adı üstünde bambaşka hayallere kapılmak için ağustos ayında Innsbruck’e yolculuk yapabilirsiniz. 2014 yılı festival 6 ile 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

** Dünya üzerinde revaçta olan " NEHİR TURLARI "

** Tema içeren " DÜNYA PARKLARI "

** İşimize yarayacak ( akıllı telefon & tablet bilgisayarı için - indirin ) " DİGİTAL HARİTALAR "

** Online " DÜNYA SAATLERİ "

** Avrupa Kentleri " ŞEHİRLER ARASI MESAFE "

 

 

+ UÇUŞ ÖNCESİ BİLGİLER VE BAZI KURALLAR , UYARILAR ;

Avrupa Birliği'ne (AB) ya da Avrupa Birliği'nden yapılacak olan uçuşlarda taşınan nakit paranın bildirme zorunluluğu :

Avrupa Birliği'ne (AB) ya da Avrupa Birliği'nden yapılacak olan uçuşlarda yolcuların yanlarında taşıdıkları 10.000,00 Euro ya da daha fazla tutardaki nakit paraları talep edilmeksizin bildirmek zorunda olduğunu lütfen dikkate alınız. Bu bildirme Almanya'da hazır bildiri formunun yazılı olarak doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

 

ABD uçuşlarında geçerli olan yeni güvenlik hükümleri :

ABD istikametindeki tüm hava yolu uçuşlarında 08.07.2014 tarihinden itibaren ek güvenlik talimatları geçerlidir. Diğer uygulamaların yanı sıra elektronik cihazlar fonksiyon kontrolüne tabi tutulabilir. Bu sebeple yolcularımızdan cihazlarını kontrol noktalarına şarj edilmiş bir biçimde ve ambalajsız veya kılıfsız olarak getirmeleri beklenmektedir. Böylece kontroller için ayrılan sürenin makul çerçevede kalmasına büyük ölçüde katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca yolcuların ABD uçuşları için zamanında güvenlik kontrolüne gelmelerini rica edilmekte.

. Sıvı düzenlemeleri (LAG):

Sıvı düzenlemeleri Avrupa Birliği, İzlanda, İsviçre, Norveç, ABD ve Kanada’da bulunan havalimanlarından kalkan tüm uçuşlar için geçerlidir. Lütfen AB dışındaki bazı ülkelerin de yönergelerini bu düzenlemelere uygun hale getirmiş olduklarına dikkat ediniz.

“Sıvılar, aerosoller ve jeller (LAG'ler) macunları, losyonları, sıvı ve katı karışımlarını ve örneğin diş macunu, saç jölesi, içecekler, çorbalar, şuruplar, parfüm, tıraş köpüğü gibi basınçlı kutu içeriklerini ve benzer kıvamlı diğer ürünleri kapsamaktadır. Bu maddeler aşağıda belirtilen koşullar altında sınırlı olarak uçak kabinine alınabilmektedir:

Sıvı ve benzer ürünler içeren kutular en fazla 100 ml içerebilir (basılmış olan azami doldurma miktarı geçerlidir)
Tüm münferit kutular tamamen şeffaf, tekrar kapatılabilir, en fazla bir litre hacim kapasiteli plastik poşetler (örn. piyasada satılan “fermuar kilitli” plastik poşetler) içinde taşınmalıdır ( Kişi başına bir poşet ). Poşet güvenlik kontrolünde ayrıca gösterilmelidir.

Bu plastik poşetleri önceden temin etmenizi ve taşımak istediğiniz LAG’leri henüz evinizde uygun bir biçimde ambalajlamanızı önerilmekte.

Uçuş esnasında kabinde ihtiyaç duyulan ilaçlar ve özel besinler (örn. bebek besinler) plastik poşete konmadan taşınabilir. Bu ürünler de aynı şekilde güvenlik kontrolünde gösterilmelidir. Yolcu talep üzerine muafiyet tanınan LAG’lerin gerçekliğini ispatlamak zorundadır (örn. ilaçlar için bir reçete aracılığıyla).

Kriterlere uygun olmayan ürün ve poşetlerin kabine alınması yasaktır.

Uçuş gününde AB'de bulunan (veya 31.01.2014 tarihinden itibaren tüm havalimanlarında) bir havaalanının Duty Free alanında veya AB ülkelerinden birine ait hava yolu şirketine ait (veya 31.01.2014 tarihinden itibaren tüm hava yolu şirketine ait uçuşlarda) bir uçağın kabininde satın alınan Duty Free ürünler (içecekler veya kozmetik ürünleri gibi) eğer satın alma makbuzu mevcutsa kapalı bir poşetin içinde taşınabilir.

. Çocuklar ve küçük çocuklar için seyahat belgeleri ile ilgili yeni düzenleme :

26 Haziran 2012 tarihinden itibaren çocuklarınızla tatile uçmak istiyorsanız seyahatiniz başlamadan önce vaktinde kimlik belgelerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir: Bu tarihten itibaren yaşı ne olursa olsun her çocuğun kendine ait bir seyahat belgesine sahip olması gerekecektir. Bu tarihten itibaren anne babanın pasaportuna kayıt artık kabul edilmeyecektir.
Bu düzenleme diğer AB ülkelerinin vatandaşları için de geçerlidir. Bu durumda söz konusu anavatanın uygulamaya geçiş tarihi 26 Haziran tarihinden önce de olabilir; örneğin Avusturya'da bu 15 Haziran 2012 olarak öngörülmüştür.
Seyahat belgeleriniz için seyahatinize başlamadan önce vaktinde başvurmanız gerektiğini lütfen düşününüz.

 

+ ABD ve Kanada'ya giriş kuralları - Pasaportlar :

Giriş kurallarında değişiklikler!

Tüm yolcular makine ile okunabilen bir pasaporta sahip olmak zorundadır. Alman vatandaşları için bordo renkli Europass geçerlidir.

26 Haziran 2012 tarihinden itibaren çocukların, ama aynı zamanda küçük çocukların da kendilerine ait bir pasaporta sahip olmak zorunda olduklarına lütfen dikkat ediniz. Anne babanın pasaportuna kayıt ABD için artık geçerli olmayacaktır.

ABD'ye girişte gelen konukların biyometrik verileri (dijital parmak izi ve foto) toplanmaktadır.

26.10.2006 tarihinden bu yana, kişisel veri sayfasından biyografik verileri, bir dijital fotoğrafı ve diğer biyografik bilgileri kaydedebilen bir entegre bilgisayar yongasına sahip pasaporta ihtiyaç vardır.

İstisnalar:

26.10.2005 tarihinden önce geçerli olan ve makine tarafından okunabilen bölgesi olan bir pasaport düzenlenmiş ise veya 26.10.2005 ve 25.10.2006 tarihleri arasında bir dijital fotoğraf içeren geçerli bir pasaport düzenlenmiş ise.

Lütfen ABD-misafirleri için geçerli olan (katı) ABD-giriş şartlarının Transit yolcular için de aynı şekilde geçerli olduğunu göz önünde bulundurun.

Bu düzenleme Kanada / ABD-kombinasyonlu bilet alan ve geri uçuşları ABD'de başlayan tüm misafirler için de geçerlidir.

Bu durumlarda çocukların (2 ila 12 yaş arası) ve bebeklerin (2 yaşa kadar) de makine tarafından okunabilinen bir kimliğe sahip olmaları gerekiyor.

+ ABD-yolcuları için Check-in'de tatil adresinin bildirilmesi

I-94 Formu (ABD – Gümrük Beyan Formu)

I-94 Formu, ABD vatandaşı olmayan tüm ziyaretçilerin doldurması gereken formdur.Uçakta doldurmanız için verilen iki formdan biridir. Tüm bireylerin ayrı ayrı I-94 formu doldurması gerekmektedir.
Bu form, yolcunun kimliği ve Amerika’da nerede kalacağı konusunda bilgi edinmek için dağıtılır.

Formu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurmanız gerekmektedir. Form iki bölümden oluşur:

“Arrival Record” ve “Departure Record”.

1 ila 11 arası sorular (Arrival Record), kişisel ve yolculuk
bilgileriniz ile ABD’de kalacağınız yer ile ilgilidir. Formun bu kısmını görevli alır.
1. Family Name: Soyadınız
2. First (Given) Name: Adınız
3. Birth Date (day/mo/yr): Doğum tarihiniz (gün/ay/yıl)
4. Country of Citizenship: Vatandaşı Olduğunuz Ülke
5. Sex (male or female): Cinsiyet
6. Passport Number: Pasaport No
7. Airline and Flight Number: Uçuş No
8. Country Where You Live: Yaşadığınız Ülke
9. City Where you Boarded: Uçağa Bindiğiniz Şehir
10. Address While in the United States: ABD’de Kalacağınız Adres (okul veya konaklama adresi)
11. City and State: ABD’de ikamet edeceğiniz şehir – eyalet ABD’de kalacağımız adres henüz belli değilse eğitim kurumu ya da iş (Work and Travel öğrencileri için) adresinizi yazabilirsiniz
14-17 arası sorular (Departure Record) kimlik bilgilerinizi içerir. İlgili görevli formun bu kısmını kopararak pasaportunuza zımbalar.
Pasaportunuza ve I-94 formuna damga basılır ve ABD’den ayrılmanız gereken tarih I-94 formunun üzerine işlenir. Pasaportunuza zımbalanan bu bölümün zarar görmemesi gerekmektedir çünkü bu bölüm ABD’den ayrılışınız esnasında memurlar tarafından alınacaktır. Pasaportunuza zımbalanan bölümün yırtılması, zarar görmesi veya kaybolması durumda en yakın Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisine (USCIS) gitmeniz gerekmektedir. Yenisini 140$’a çıkartabilirsiniz.

Yolcuların bekleme sürelerini uzatmamak için bu bilgilerin, check-in işlemi esnasında hazır bulunmasını ve uçuştan önce vakitlice havaalanında olmaya özen gösterilmesi önerilmekte. Bu amaçla firmalar web sitelerinde hazır formlar hazırlamış olabilir.Onlardan çıktı alabilirsiniz. Formu rahatça evde veya seyahat ofisinizin desteği ile doldurabilirsiniz. Doldurulan form Check-in'de hazır tutulması gerekiyor.

 

** Seyahat Sağlık Sigortası hakkında - 1

** Seyahat Sağlık Sigortası hakkında - 2

++ Ulaşımın kolaylaşması nedeniyle günümüzde ülkeler arası seyahatler giderek artmaktadır.Bununla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelere yapılan yolculuklar beraberinde bazı enfeksiyon hastalıkları için risk faktörlerini de taşımaktadır.
Özellikle Afrika, Latin Amerika, Orta ve Uzakdoğu Asya en riskli bölgeler olarak bilinmektedir. Seyahat enfeksiyonları gidilen bölgede endemik olan enfeksiyonlar, seyahatin yapıldığı mevsimve konaklama süresi, kişinin bağışıklık durumu, alınan koruyucu önlemler gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu enfeksiyonların çoğu önlenebilir enfeksiyonlardır. Bu nedenle seyahat öncesi mutlaka ilgili sağlık kuruluşlarına başvurularak alınması gereken önlemler konusunda bilgi edinilmelidir.Aşı uygulamasından sonra bağışıklık (immünite) gelişmesi için belirli bir süreye ihtiyaç olduğundan seyahatte çıkmadan 4-6 hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu konuda internet ortamında çeşitli web sitelerinden faydalanmak mümkündür.Bilgi - Web 1 / Web 2

Aşılama: Aşı ile korunulabilen enfeksiyonların görüldüğü bölgelere seyahat etmeden önce, bu enfeksiyonlara karşı bağışık olmayan kişilerin aşılanması önerilmektedir. Sarı humma bu enfeksiyonlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.
Afrika ve Güney Amerikada endemiktir. Sarı humma aşısı canlı aşı olup 10 yıl koruyuculuğu vardır. Uluslararası belge gerektiren bir aşıdır. Endemik bölgelere seyahat edenlere polio aşısı, meningokok aşısı; yüksek riskli bölgelere seyahat eden ve bağışıklığı olmayan kişilere kızamık-kızamıkçık-kabakulak, suçiçeği, hepatit A ve B aşısı; rapel dozu yapılmamış olanlara tetanoz aşısı yapılmalıdır.Uzak Doğu ve Güneydoğu Asyada kırsal kesimde uzun süre konaklayacak olanlara Japon ensefaliti aşısı; Doğu ve Orta Avrupanın ormanlık alanlarında konaklayacak olanlara kene kaynaklı ensefalit aşısı yapılması önerilmektedir. Risk grubundakilere seyahat öncesi pnömokok ve influenza aşısı yaptırması tavsiye edilmektedir.

Sıtma Profilaksisi: Sıtma, Güney Amerika, Sahra Altı Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya, ve Orta Doğunun bazı bölgelerinde endemiktir.
Bu bölgelere seyahat etmeden önce anti-malaryal ilaçlara başlanmalı ve sivrisineklerden korunmakiçin gerekli önlemler alınmalıdır. Sıtmanın endemik olduğu bölgelerin çoğunda klorokin-dirençli P. falciparum sıtması (Sahra Altı Afrika, Güneydoğu Asya, Güney Amerika) görülmektedir. Bu bölgelere yolculuk etmeden önce profilaktik olarak kullanılabilecek 3 ilaç vardır: Meflokin, doksisiklin veya klorokin fosfat + proguanil. Profilaksi yolculuk boyunca yapılmalı ve döndükten sonra 4 hafta daha devam edilmelidir.


Gezi Güzergahı :

Gidilen bölgenin daha iyi analiz edilebilmesi, aternatif güzergahlarn belirlenmesi ve kaybolma ihtimalinde yardımcı olması adına haritaların basılı olarak edinilmesinde fayda var. Gezi öncesi kitapçılardan yada internetten bulabileceğiniz PDF döküman ve haritaları mutlaka yanınızda bulundurun. Hangi araç ile seyahat edecekseniz güzergahı renkli bir kalemle işaretleyiniz.Gezi öncesi böyle bir hazırlık yapmadıysanız gittiğiniz ülkenin gelişmişlik seviyesine göre , turizm informasyon ofislerinden, otel ve kafeteryalardan da harita bulmanız mümkün.

Akıllı telefon ve tabletlerin uydu destekli haritaları da yine gideceğiniz ülkenin gelişmişlik seviyesine göre sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca Google Earth gibi uygulamalar aracılığıyla hem harita hem coğrafik hemde hybrit harita olarak gideceğiniz bölgeleri incelemekte fayda var.Maps With Me : Bu uygulamanın en büyük avantajı wifi ile internete bağlıyken indirdiğiniz detaylı haritaları offline olarak da kullanmanıza izin vermesi diyebiliriz. Gezi evvelinde indireceğiniz haritalar ile gittiğiniz yerde size epeyce yardımcı olacaktır.TouristEye: Gezi planınızla ilgili kişiselleştirilebilen güzel bir uygulama. “Explore” bölümünde gideceğiniz şehirleri bulup bilgileri okuyabildiğiniz gibi kendi gezi planınızı yapabiliyorsunuz. “My Trip” bölümünden gidiş-dönüş tarihlerini yazıp gün gün bulunacağınız şehirler ve o şehirlerde görmek istediklerinizi işaretleyip planınızı oluşturabiliyorsunuz.

Bunlara dikkat ! ;

■Gideceğiniz bölgeyle ilgili tanıtıcı bir broşür ya da rehber kitapçığı mutlaka yanınızda bulundurun. Nerede, ne zaman kaybolacağınızı ya da neye ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Mümkünse içinde gittiğiniz ülkenin yerel dilinde çevirisi de elinizin altında bulunsun.
■“Yabancı dil bilmiyorum, ne yapacağım” diye havaalanına girince hiç korkmayın, dünyadaki en iyi yönlendirmeler havaalanlarında bulunur. Kafanızı sadece yukarıya kaldırarak ihtiyacınız olan her yeri bulabilirsiniz.
■Bagajınız mı kayboldu? Panik yapmayın, görevlinin yanına gidin. Sizden bagajınızın tarifini ve içinde neler olduğunun bilgisini isteyecektir. Bagajların en son nerede teslim edileceğini iyi öğrenin, farklı noktalarda beklemeyin.
■Uçaktan indiğinizde yol sizi doğrudan pasaport kontrolüne götürür. Yukarda bahsettiğimiz belgelerinizin sorunsuzca yanınızda olması görevlinin yaptığı işlemi hızlandıracaktır.
■Gümrük noktasına geldiğinizde, eğer gümrüklü eşyanız varsa kırmızı yoksa yeşil noktadan geçmelisiniz. Yeşil taraftan geçenler de kontrol edilebilir, panik yapmayın.

 

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VİZE VE BAŞVURU / VİZE HAKKINDA , NASIL ALINIR? KISACA .. ;

 

+ Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

+ Yurt Dışına Seyahat Edeceklere , Konsolosluk Rehberi

+ ÜLKEMİZDE VİZE REJİMİ VE PASAPORTLAR İÇİN BİLGİ ( Tıklayın )

* Schengen Vizesi - Bilmeniz Gerekenler

* ABD ( US ) Vizesi - Bilmeniz Gerekenler

* İngiltere Vizesi - Bilmeniz Gerekenler

* Hindistan Vizesi - Bilmeniz Gerekenler

* Nepal Vizesi - Bilmeniz Gerekenler

 

+ PASAPORT HARÇ BEDELLERİ ( 2014 )

+ DÜNYA ÜLKELERİ - VİZE REJİMİ İÇİN TIKLAYIN

* Hangi ülke kimlerden vize istiyor ? Ülkeyi seçin , Dünya ülkeleri vize politikasını öğrenin..Kendi ülkeniz internet tarayıcısından otomatik tanınmakta!

****

Vize görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler herhangi bir yazılı kaynak veya kurala bağlı değil. Burada yıllardır seyahatlerimden edindiğim deneyimlerimin ışığında tavsiyelerde bulunabilirim. Vize görüşmesinde dikkat edilecek hususlar konusu ve konsoloslukta sizleri nelerin beklediğini ve neler yapmanız gerektiği konusundaki uyarılar aşağıda özetlenmekte.

Konsolosluklar randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gereklidir. Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkileyebilir. Turist Vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebilmektedir. Ülkeden ülkeye farklılıkalr vardır. Ziyaretçi Vizesi ise 14 güne kadar sürebilir.

Vize başvurusu yaparken genel kural, kişinin başvuruyu şahsen yapmasıdır. Schengen ülkeleri yasasına göre, vize hangi elçilikten alınırsa ilk olarak o ülke kapısından giriş yapılması gerektiğini unutmayın. Özellikle ilk defa Schengen vizesi başvurusu yapacakların bu kurala mutlaka uymaları gerekiyor.

Bazı ülkeler, kendilerini ilk ziyaretinizde, pasaportunuzda kendi ülkelerine ait vizeyle görmek isterler. Özellikle Avrupa’da Türk nüfusunun en çok yoğun olduğu Hollanda, Almanya ve Belçika bunların arasında yer alıyor.
Diğer bazı ülkeler bu kuralı her zaman uygulamayabilirler. Başka ülkeden aldığınız Schengen vizeniz olsa dahi; kendilerinden almadığınız ve o vizeyle de ilk defa kendi ülkelerine uçuyorsanız, girişte sorun yaşayabilirsiniz.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. Çoğu ülke 6 aydan az süresi kalmış pasaporta vize vermez. Vize almış olsanız dahi sınırı geçme garantisi yoktur.

Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi, havalimanında veya sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır.

Multiple vize alarak, gitmek istediğiniz ülke için bir çok giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Single vize ise sadece tek seferlik giriş çıkış imkanı sağlar size. Vize başvurusunda bulunurken bunu aklınızda tutun.


Vize başvurusu için İstenen evraklar için ( bu alana gidin ! )

 

Yurtdışı çıkış harcı;
Türk vatandaşlarını yurtdışın çıkmadan önce mutlaka yurtdışı çıkış harcı yatırmaları gerektiğini unutmayınız. Bunu Türkiye’de herhangi bir bankaya yatırabileceğiniz gibi havaalanında 24 saat hizmet veren Maliye Bakanlığı gişelerine de yatırabilirsiniz. Yurtdışı çıkış harcı 15 TL’dir. Eğer havaalanında yatıracaksanız yanınızda TL bulundurmanızı tavsiye edilmekte.

 

Vize istemeyen ülkelere gitmek, yurtdışı tatil yapabilmenin en kolay yolu. Birçok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye değer tarihi ve turistik güzellikler olan çok sayıda vize istemeyen ülkeler de bulunuyor ( kaynak : gezgintech.com ).

Aşağıdaki listede umuma mahsus (bordo) pasaporta vize istemeyen ülkeler güncel listesini görebilirsiniz ( 2014 ).

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya,

Brunei Sultanlığı (Dikkat: 72 Saate kadar transit vize, vizeler kalkmadı henüz), Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Gürcistan,

Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Kuveyt

Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Meksika (e-vize),

Moldova, Mauritus, Moğolistan, Nikaragua, Nevis, Palau Cumhuriyeti, Panama, Peru, Rusya, Samoa, St. Vincent-Grenadines,

Singapur, San Marino, Santa Lucia, Sırbistan, Suriye, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, St Kitts, St Lucia

Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,
Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan.

Türkiye ile Belarus arasında karşılıklı vizesiz seyahat 1 Haziran 2014 itibarıyla başladı. Yemen, Brunei Darussalam ile vizelerin kaldırılması için imzalar atılmış, ancak henüz yürürlüğe girmemiştir.

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Bhutan, Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport hariç), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (20$), Katar, Kenya (50$), Komor Adaları, Madagaskar, Mali, Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Ukrayna, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

 

 

++ FAYDALI LİNKLER :

 

+ Ucuz Seyahat ( uçak ) - charter uçuş yapan firmaları bulabilirsiniz.

+ Amerika Birleşik Devletleri ( USA ) Toplu Taşıma Otobüs - Güzergah Rotaları & Duraklar ( map )

+ Budapeşte ( Macaristan ) Toplu Taşıma Otobüs - Güzergah Rotaları & duraklar ( map )

+ Paris ( Fransa ) Toplu Taşıma Otobüs - Güzergah Rotaları & Duraklar ( map )

+ Madrid ( İspanya ) Toplu Taşıma Otobüs - Güzergah Rotaları & Duraklar ( map )

+ Dünya haritası ( tüm harita tipleri ile güzel bir uygulama )

+ Avrupa Demiryolları Ulaşım Haritası

+ Avrupa Trenler / İnterRail - EuRail / Ulusal & Uluslararası trenler-Biletler / Gece Trenleri / Tren bağlantıları

+ Tren Biletleri & Tren bağlantıları

+ Ülke ve Kentlere göre Tren biletleri & Bağlantılar

+ Avrupa Trenleri için Bilgi hattı ( tren çeşitleri )

+ Avrupa trenleri - online bilet satış

+ Avrupa Trenleri Pass Kart uygulamaları ( Railpass )

+ Avrupa - Gece trenleri ( night_trains )

* Dünya Ülkeleri - Şehir Metro sistemleri & hatlar ve gerekli bilgiler & haritalar ( tıklayın sağdaki menüden / Random, kenti seçin )

* Avrupa Ülkeleri - Şehirler için Turistik bilgiler ( İnfo )( WikiTravel ) ( tıklayın ve arama motoru alanına kent adını yazın ve o kent bilgilerine gidin )

* Avrupa Ülkeleri - Kentler için genel turistik bilgiler & pdf olarak turistik rehberler ( en üsttte orta hattaki arama alnına " I am Going To .... " Kentin adını yaz ve git )

* Dünya ülkeleri - kentler için Tüm turistik bilgiler & pdf olarak turistik rehberler ( arama motoruna kenti yaz ve git )

+ Ülkelerin Resmi Tatil Günleri

+ E - Pasaport

+ Ülkelere Göre Vize işlemleri & Pasaportlar

+ Tüketici Haklarımız - Paket Turlar & Sözleşmeler ( Son düzenleme ve hukukçu yorumları ile )

 

 

 

 

* Yukarıdan Bir menü başlığı seçin !

 

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

A
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..