Google Site İçi

   
 
   
 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

 

 

GÜNEY ' e İNİYORUZ.. WASHİNGTON DC

 

Buffalo - Niagara ( New York )' dan sonra aracımızla artık kıtanın güney - doğu bölümüne yolculuğumuz olacak. Yol uzun , hedef ABD nin başkenti Washington DC..

 

Hatırlamak amaçlı gezi yol haritamıza bir kez daha bakalım..

example2 - tıklayın

* Harket ve yola çıkış noktamız ( Şikago ) --> Yeşil yol güzergahı New Orleans'a kadar gidiş istikameti --> New Orleans'tan Cruıse gemi yolculuğu ( Sarı yol güzergahı ) --> Gemiden New Orleans'a dönüş ve Turuncu renk yol güzergahı New Orleans'tan Şikago'ya dönüş...

 

Yeni Yol Güzergahımız :

Niagara Falls NY ( Buffalo ) – Washington DC kara yolu yolculuğu  olacaktır.

New York – Penssylvania – Maryland eyalet sınırları  üzerinden..Buffalo , I – 190 kara yolunu izleyip , US- 219 S , PA 153 S , …..interstate 70 E - interstate 270 S üzerinden başkent Washington ' a.. Toplam yol mesafesi : 384 mil..Bizim seçtiğimiz yol biraz köy yerleşimleri üzerinden ve kısmen dağlık ve sakin araziden geçerek kente ulaşmak olacak ( foto )..Belki yolu uzattık? Neyse..

example2 - yol rotası

 

* Yol hakkında : Interstate 70 ( Washington & Baltimore - Baltimor güzergahıdır ! ) , İnterstate 270 - Washington , Interstate 495 ( Washington - south & N Virginia ) güzergahlarıdır ( yol haritası - foto )..

 

Washington'a girmiş oluyoruz ( kente giriş - foto )..Giriş yaptığımız alan her ne kadar tam şehir merkezi olmasa da Şikago'da ve ABD de alışık olduğumuz kent düzenine , yüksek gökdelenlere burada rastlamıyoruz.. Bizde kent sanki farklı bir ülke hissini uyandırıyor ( Avrupa'da bir şehir.. foto 1 - 2 )..

Kent girişinde bir Amish ailesinin kendine öz kıyafet ve sosyal yaşamlı topluluğunu fotoğraflıyoruz ( foto ).

Artık başkentin merkezindeyiz ( Down Town )..aracımıza bir park yeri bulup , kenti gezmeye başlayacağız..

 

Şimdi Başkent Washington DC ' yi tanıyalım..

 

 

WASHİNGTON DC

 

 

Washington D.C.’nin Amerika’daki diğer şehirlerden faklı bir konumdadır..

District of Columbia yada Washington DC  , 16 temmuz  1790 yılında imzalanan ABD anayasa gereği ( Potomac Nehri yakınlarında ulusal başkent kurulma yasası olan Residence Yasası ) Maryland ve  Virginia eyaletleri arasında kalan , herhangi bir eyalete bağlı olmayan tek şehir ve başkenttir .O tarihten beri sürekli yenilene şehirdir. (Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz ).

example2 - Washington , harita

Düzgün bir şehirleşme plan ve yapısına sahiptir. Geniş meydanlar, birbirine neredeyse tamamen paralel geniş sokak ve caddeler ve şehrin görüntüsünü bozmayacak alçak binalar ilk göze çarpan özelliklerdir. New York’un aksine burada hiç gökdelen yoktur.Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi ( Supreme Court of the United States ) , Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır. Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır.

Washington D.C. şehri, adını unutulmaz Amerikan başkanı George Washington’dan almıştır. Şehir Amerikalılar arasında genellikle “ D.C ”. veya “ District ” olarak bilinir, tam adı Washington D.C.’dir fakat resmi adı District of Columbia olarak geçer.

Müzeleriyle, parklarıyla, düzenli şehirleşmesiyle, Beyaz Saray’ıyla ve anıtlarıyla Washington D.C.; Amerika’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri arasında yer alır.

Washington, D.C. kenti bir başkent olması nedeniyle diplomatik ve siyasi açıdan büyük bir önem taşır. Dünyaca ünlü Smithsonian Institution'a ( web ) bağlı olarak bünyesinde : 19 müze , 9 araştırma merkezi ve dünya üzerinde 140'tan fazla müzenin ilgili olduğu ve bir hayvanat bahçesi kompleksinii barındırır. Amerikan hükümetine bağlı olan bu müze 1846 yılında kurulmuş.Smithsonian'dan başka dünyaca ünlü birçok müze daha vardır. Ücretsiz olan bu müzeleri her yıl çok sayıda ziyaretçi gezer. Smithsonian Institute: Bir müze değil, 14 müzeyi toplayan kapsamlı bir enstitüdür. Bu müzeӀerin 13 tane Washington'da, bir taneside New York'ta yer aӀır. Amerika Birleşik Devletleri'nin en saygın gazetelerinden biri olan Washington Post bu kentte yer alır.

Kalabalık bir şehir yapısında olmasına rağmen ( 2010 - 610 bin ) her bir tarafının yeşillik içinde olması. Şehrin göbeğinde bulunan parklarda, sokaklarda yürürken çevrenizdeki çimlerde dolaşan , sizlerden etkilenmeyen sincaplarla karşılaşabiliyorsunuz.

Kent 4 mevsimi yaşayan bir şehidir. Amerikanın korkutan fırtına sel vs. iklimsel felaketlerini buralar hafif yaşamakta. Mayıs-Haziran ya da Eylül ayında gitmek en ideal. Temmuz, Ağustos aylarında mevcut olan yoğunluğa ek ; uzak doğu ve Asya’dan ve dünyanın bir çok ülkesinden fazlaca turist akını olmakta.

Mart Sonu, Nisan başında Washington DC’de olursanız her yeri kaplayan kiraz çiçeklerine ve bu dönem için yapılan ‘ Cherry Blossom ’ , web - beklenen tarih : 20 mart / 13 nisan 2014 - Festivaline denk gelebilirmişiz ? Yaz ayları( bizim gittiğimizde mayıs olmasına rağmen ) nemlive sıcak geçmekte.. İlk indiğimde Antalya havasına benzettim !..

Detaylı olarak az sonra bahis edeceğiz ama kısaca Kent içi ulaşımı hakkında bir iki şey hatırlatalım..

 

Ulaşım & Ücretler :

Şehre ulaşımı kolaylaştırmak için I-495 ve I-395 yolları şehrin büyük bir kısmını dışardan dolaşırlar.

Washington’da üç hava limanı hizmet vermektedir. Dulles Havaalanı şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktadır ve şehire ulaşmanız 45 dk. alır. Baltimore - Washington Uluslararası Havaalanı’ndan da yaklaşık aynı zamanı gerektirir. Şehire en yakın olan Ronald Raegan Havaalanı’ndan 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tüm limanlarda özel otobüs servisi mevcuttur. Diğer bir alternatif ise uçaktan iner inmez araba kiralaması olabilir. Şehir içinde ise Metrorail metro sistemi kullanmak en iyi seçimidir.

Kent geniş bir metro ( Suburban - metrorail ) ağına sahip, dolayısıyla bir çok kez kullanmak isteyeceğiniz için günlük veya haftalık metro pass almanızı önerilmekte. Tek kullanımlı biletler bineceğiniz durak ile gideceğiniz durak arasındaki mesafeye göre $1.70 ile $5.75 arasında değişiyor ( web ).

Metro / Metrorail - Subway sisteminde: “peak hours /Peak SmarTrip ” (yoğun saatler) ve “off peak hours /Off-Peak SmarTrip ” (yoğun olmayan saatler)( ücret : yere göre , 1.70 - 3.50 $ , +1 $ kart dolum ücreti ) diye ikiye ayrılan bilet uygulaması mevcut !..Kısacası en yoğun olan saatler daha pahalı oluyor. Örneğin; sabah ilk servis'ten saat 09.30'a kadar ve 15:00-19:00 saatleri iş çıkış saatleri ve en yoğun saatler olduğu için peak hours kabul ediliyor ( ücret :ulaşım mesafesine bağlı olarak 2.10 - 5.75 $ , + 1 $ kart dolum bedeli - 2013 yılı güncel ) ..Açılış : hafta içi = saat 05.00 , hafta sonu = saat 07.00 / kapanış : pazar - perşembe= saat 24.00 , cuma - cumartesi= saat 03.00

Pass Card fiyatları ise şöyle ( 2013 ):

1 gün- $14

7 gün- $57.50

7 gün off peak- $35 (Bu sadece off peak saatlerinde sınırsız kullanabileceğiniz bir pass)

Detaylar - Resmi web , ve daha sonraki anlatım sayfamızda..

 

Ücretler pahalı gibi görünebilir..ama pek çok yere yürüyerek ulaşmak bu kentte mümkün.ayrıca pek çok aktivite ve gezilecek alanlar ücretsiz! Oto kiralama ucuz denemez , ayrıca park problemi ve ücretlendirme, buda cabası.. Araç gereksinimi olmazsa olmazlardan değil..Metro'ların tabanı halı imiş ( ben binmedim ve görmedim..Kirletmemeye dikkat ! )

Kent : Montgomery County, Maryland, Virginia eyaletinde bulunan Arlington ve Alexandria bölgelerine sınırı olan konumda.Kısacası yürüyerek bile kendinizi bir anda başka bir eyalette oluverirseniz şaşırmayın.Metro ağı buralara da uzandığından ve dolayısıyla ulaşım kolay olduğundan bu bölgelerde de özellikle konaklamayı değerlendirebilirsiniz. Şehir , NE (northeast), SE (southeast), NW (northwest), SW (southwest) yönlerine göre bölgelere ayrılıyor. Bu bölgelerde sokaklar ise isim (genelde eyaletlerin adları, mesela Massachusetts Avenue) ve numaralara göre ayrılıyor.

Washington DC içinde veya dışında otel seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri metroya olan yakınlığı olmalı. Güvenlik için tenha yerlere dikkat! Hala cinayetle sonuçlanan suç şehri olma özelliğinde..

 

KENT İÇİN BİRAZ DAHA DETAYA İNELİM..

 

WASHİNGTON DC , HAVA ALANLARI - AİRPORT :

 

example2 - airport

 

1 ) Ronald Reagan Washington National Airport (DCA)  :

example2

Address: 1 Aviation Circle Arlington, Virginia - phone: +1 (703) 417-8000 , web

Hava alanı , Arlington County ( Virginia ) de olup , şehir merkezine 4 mil = 6 km. uzaklıktadır ( güneyde ).DC için şehir merkezine en yakın olan alandır.Kısa pist nedeniyle büyük tonajlı uçaklar için uçuşlarda sınırlama getirmektedir.Havaalanı iç hat uçuşları ve Kanada ve Karayipler için bir kaç uçuş sağlar.Ayrıca New york ve Boston için her yarım saatte bir uçuş bulabilirsiniz..Şehir merkezi ulaşımında Metro seçenektir.

example2 - Uçuşlar & Terminaller , example2 - Hava alanı , metro girişi

 

Air Canada - Air Canada Jazz -AirTran -Alaska Airlines -America West Airlines -American Airlines - American Eagle - ATA - Continental - Continental Express - Delta - Delta Connection - Delta Shuttle - Frontier Airlines - Midwest Airlines - Northwest Airlines - Spirit Airlines - United Airlines - US Airways - US Airways Shuttle - US Airways E ...

 

Terminal haritası / pdf - tıklayın

 

Oto park :

example2

Saatlik yada günlük park olabilir.Yoğun saatlerde sorun olmaması için Tel : (703) 417-PARK, yada (703) 417-7275… Park alanları : Terminal : A, B, C ve Lot A-2.. Ücret : 3 $ / saatlik dilim , günlük maksimum - 12 $ ..Park alanları Terminallere yürüme mesafesindedir.. Rezervasyon için..

Ulaşım İmkanı :

Hava alanının kendisine ait bir metro taşıma sistemi bulunur..

+ Metro / Metrorail en iyi seçenektir. B ve C terminallerini Metro istasyonuna bağlayacak çıkışlara ulaşmanız gerekecek.Bilgi Tel : (202) 637-7000 )..

* Terminal C' ye gidin , kuzeye doğru yürüyün ve yolun sonlandığı alanda metro durağına çıkın

* Terminal B 'ye gidin , güneye doğru yürüyün..yolun sonlandığı alanda metro durağına çıkın

 

+ Taxi / Taxicabs - washington DC Taxis ;

Washington taksiler için kısa bilgi : Şehir merkezinde ,trafiğin ve diplomasinin yoğun olduğu National Mall çevresinde ve Union Station dışında taksi bulmak daha rahattır..turistik ve otel önleri en iyi seçenektir...El işareti ile yada yoldan yada tel. rezervasyonlu taksi ihtiyacınızı karşılayın..yolcu sayısı 4 ve şöför yanı ile max. 5 kişi olur.2013 yılı ikinci yarısı , DC taksiler artık nakit dışında Kredi kartı da kabul etmek zorunda..

Taksimetre açılış ücreti – asgari : 3,00 $ , sonrası mil başına / 2.16 $ yol tutarınız olur..

6 yaş altı ücretsiz olamak üzere – her yolcuya 1 $ , max. 3 $ istenir.. parça başı bagaj : 0.50 $..

telefon talebi ile taksi çağırma bedeli + 2 $ .. 1 saat beklemeye 15 $ artı ek giderleriniz olacaktır ..

District of Columbia - şehir merkezi için bu hava alanından 20 $ civarı taksi bedeli ödersiniz..

 

Washington - taxi web adresleri : 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

 

+ Rent Car : Avis, Budget, Dollar, Hertz , National firmalarından temin edilebilir..

 

+ Super Shuttle Washington DC :

Phone: (800) BLUE-VAN (258-3826 ) , web - daha fazlası / bilgi & rezervasyon

2 kişiye kadar taxi iyi bir seçenek olurken , 4 - 5 kişi için rahatlığı ve ücreti ile shuttle daha iyi bir seçenek olacaktır..

 

2 ) Washington Dulles International Airport ( IAD ) , web :

example2 - airport -example2 , example2 - uçuşlar & terminaller

Uçuşlar :

Aeroflot - Air Canada - Air France - AirTran -Alaska Airlines - Alitalia - ANA - America West Airlines - American Airlines - American Eagle - Austrian - British Airways - BWI International Airways - Continental - Continental Express - Delta - Delta Connection - Delta Shuttle - Ethiopian - Jet Blue - KLM Royal Dutch Airlines - Korean Air - LAB - Lufthansa - MaxJet - Northwest Airlines - Saudi Arabian Airlines - South African Airways - SAS - Sun Country Airlinrs - TACA - Ted - Turkish Airlines - United Airlines - United Express - US Airways - US Airways Express - Virgin.


Chantilly ( Virginia ) sınırlarında bulunan diğer hava alanıdır.. DC! ye 26 mil – 42 km. uzakta ve kentin batısında yer alır..trafiğe göre 40 dk. yolculuk sürer..havaalanı 37 adet uluslararası yerler de dahil olmak üzere 114 noktaya kesintisiz hizmet sunmaktadır. Yıllık 23 milyon yolcu kapasitesiyle ile kentin en büyük hava alanıdır.A - B - C -D olmak üzere 4 terminali bulunur.

 

Terminal haritası - pdf / Tıklayın

 

Oto Park :

Hava alanının 20 bin araç kapasiteli parkı vardır. Saatlik , günlük ve ekonomik park seçenekleri sunulmaktadır.Saatlik otopark hava alanının ana terminali önündedir. 2 saat altı süreç iyi bir seçenek olur.Vale hizmeti mevcuttur.Genel bilgi / web , Oto Park haritası

Günlük otopark :

garaj 1 - bilgi & harita

garaj 2 - bilgi & harita

 

** Saatlik park ücreti 5 $ olup , her saatlik dilime alınır..Max. günlük : 36 $ ücret olup , 45 günü geçen park sürelerinde araca kayıp muamelesi yapılır.Çekme vs. ücreti - cezası fazlaır..dikkat!

* Alanda bir de 12 bin araçlık ekonomik park seçeneği bulunur ( Bilgi )..

 

Ulaşım :

+ Taksi / Washington Flyer Taxicabs : Ana terminalin altında yer alan özel duraklarından ( Taxi Passengers - Taksi Yolcuları ) yolcu alırlar..Rezervasyon gerektirmez ve şehir merkezine yolculuk bedeli yaklaşık 50 $ kadardır.

+ Washington Flyer Coach Service , web , tel : 1-888-WASHFLY : Hava alanı ana terminal binası , gelen yolcu 4 no.lu kapı çıkışında yer alır. Bu otobüs yada araçlar ile 10 $ karşılığında , alandan 17 mil uzaklıkta yer alan ( Orange Line : Vienna / Fairfax-GMU - New Carrolton hatlı metro'ya bineceksiniz ! ) turuncu renkli West Falls Church Station Metro durağına - Virginia ( metro bağlantısı için ) gelirsiniz ( saatler ve ücret tablosu ).Şehir merkezine buradan metro transferi ile ulaşım seçeneği vardır.

ayni şirketin Taxi ücretleriiçin / web

 

+ Metrobus 5 A : Bu otobüsler 6 $ karşılığında , 40 - 60 dk. periot ve 45 dk.yol süresi ile sizi şehir merkezine ( L'Enfant Plaza Metro Station yada Rosslyn durağı ) taşımaktadır ( saat 06.00 - 23.30 arası ).

+ SuperShuttle , web , tel : 1-800-BLUEVAN : 23 $ ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

3 ) Baltimore-Washington International Thurgood Marshall Airport (BWI) , web :

Baltimor'un güneyinde yer alır. Washington'un kuzey doğusunda , 45 mil = 73 km. uzağındadır.Southwest Airlines tarafından yapılan girişim ile bu alandan düşük maliyetli uçuşlar rahatlıkla bulunmakata. MARC ve Amtrak demiryolu - trenler ile Washington Union Station arası ulaşım imkanı vardır. Alandan günde 600 üzerinde iç hat , 22 uluslar arası uçuş gerçekleşmekte..

Uçuşlar :

Air Canada - Air Jamaica - Air Tran - American - America West - British Airways - Continental - Delta - Frontier Airlines - Icelandair - Mexicana - Midwest Airlines - North American Airlines - Northwest - Southwest - United - USA 3000 - US Airways

Otopark :

Park ilk yarım saat'i ücretsiz, sonrası saatlik 2 $ . Fiyatlaı max. $ 20 / gün,
Ayrıca : Garage - MD 170 ve Elm Roadta ..yarım saat 2 $ , sonra saatte 4 $  , max.20 $ / gün.

Express Service Parking (ESP) – Alana yakın expres yol olan  Elm Road üzerinde bulunur..saatlik 3 $ , max.14 $ / gün'dür

Ulaşım :

+ BWI Airport Taxi , web : Bagaj teslim katının  alt kısmından ..Washington DC , için yaklaşık 65 $ ücret tutmakta..

+ SuperShuttle , web , call 1-800-BLUEVAN 

+ BWI Express Metrobus / Metrobus B30 : Alanadan , Concourse A / B çıkış kapılarında , saat 07 - 23 arasında çalışan , 40 dk. Periotla seferler düzenleyen şirkettir..Alandan yaklaşık 20 mil uzaklıkta yer alan ( sarı ve yeşil hat ) - Greenbelt Metro istasyonuna transfer için gelirsiniz.. Buradan metro ile şehir merkezine ulaşım olacak..,  information call 202-637-7000

+ Amtrak ( web ) : BWI hava alanı tren istasyonu için ücretsiz alan shuttle servisleriyle , Amtrak aracılığı sonrası şehir merkezine ulaşın.. call 1-800-USA-RAIL (1-800-872-7245).

+ Marc ( Maryland Area Regional Commuter , web ) : BWI alan tren istasyonundan , Washington Union istasyonuna trenler ile şehir merkezi ulaşımı mümkündür. call 1-800-325-RAIL , ek bilgi / web

 

Kent için Toplu Taşıma & Transport , biletler - ücretler :

Washington Metropolitan Area Transit Authority (WMATA)( web ) : Kentte hızlı transit sitem olan Metrorail ve Metrobus sistemlerini çalıştıran kurumdur.

 

+ Metrorail - Regional subway , Metro :

- -

example2 - Metro Bilet makinaları - example2 - Metro durakları

 

WASHİNGTON METRO HARİTASI - Tıkla

 

Değişik noktalarda kesişen 5 farklı renk kodunu içeren hatlarıla iehir merkezi ve çevrede ( varoş ) seyahat imkanını sağlayan hızlı , rahat ve güvenli bir taşıma sistemidir.Bu ağ Washington DC'deki önemli turistik alanlara güvenli ve rahat bir ulaşım sağlar ve Maryland , Virginia varoşlarına kadar uzanır. Ronald Reagan National Airport’un kendine ait metrosu vardır.

Sistemin Blue - Orange / Green - Yellow hatları Washington DC de.. Blue – Yellow hatları da Virginia'da keşisir..istasyonların çoğu yer altındadır. Wheaton Metro istasyonu dünyan en uzun yürüyen merdivenli metro durağıdır.30 derecelik eğimle , ilk ve yukarıdaki en son merdiven arasında 35 m. yükseklik farkı olan bu merdiven yaklaşık 70 m. uzunluktadır ve 2.5 dk. süren yolculuğunuz olacaktır ( Montgomery, Maryland - Red Line metro ).

Günlük 700 bin yolcu kapasiteyle 86 farklı noktaya , 5 hatla Virginia, Maryland, District of Columbia ( DC ) için taşıma yapar. Açılış : hafta içi = saat 05.00 , hafta sonu = saat 07.00 / kapanış : pazar - perşembe= saat 24.00 , cuma - cumartesi= saat 03.00 , Metro bilgi Hattı

Metro durakları - durak adresleri , yer ve konumları , park durumu ve ücretler hakkında ( tıkla ) ..

 

Hatlar & Duraklar :

Red - Glenmont - Shady Grove :

Glenmont
Wheaton
Forest Glen
Silver Spring
Takoma
Fort Totten
Brookland-CUA
Rhode Island Ave-Brentwood
New York Ave-Florida Ave-Gallaudet U
Union Station
Judiciary Square
Gallery Pl-Chinatown
Metro Center
Farragut North
Dupont Circle
Woodley Park-Zoo/Adams Morgan
Cleveland Park
Van Ness-UDC
Tenleytown-AU
Friendship Heights
Bethesda
Medical Center
Grosvenor-Strathmore
White Flint
Twinbrook
Rockville
Shady Grove


Orange - New Carrollton - Vienna/Fairfax-GMU

New Carrollton
Landover
Cheverly
Deanwood
Minnesota Ave
Stadium-Armory
Potomac Ave
Eastern Market
Capitol South
Federal Center SW
L'Enfant Plaza
Smithsonian
Federal Triangle
Metro Center
McPherson Square
Farragut West
Foggy Bottom-GWU
Rosslyn
Court House
Clarendon
Virginia Square-GMU
Ballston-MU
East Falls Church
West Falls Church-VT/UVA
Dunn Loring-Merrifield
Vienna/Fairfax-GMU


Blue - Franconia-Springfield - Largo Town Center

Franconia-Springfield
Van Dorn Street
King Street
Braddock Road
Ronald Reagan Washington National Airport
Crystal City
Pentagon City
Pentagon
Arlington Cemetery
Rosslyn
Foggy Bottom-GWU
Farragut West
McPherson Square
Metro Center
Federal Triangle
Smithsonian
L'Enfant Plaza
Federal Center SW
Capitol South
Eastern Market
Potomac Ave
Stadium-Armory
Benning Road
Capitol Heights
Addison Road-Seat Pleasant
Morgan Boulevard
Largo Town Center


Green - Branch Ave - Greenbelt

Branch Ave
Suitland
Naylor Road
Southern Avenue
Congress Heights
Anacostia
Navy Yard
Waterfront-SEU
L'Enfant Plaza
Archives-Navy Memorial-Penn Quarter
Gallery Pl-Chinatown
Mt Vernon Sq 7th St-Convention Center
Shaw-Howard U
U Street/African-Amer Civil War Memorial/Cardozo
Columbia Heights
Georgia Ave-Petworth
Fort Totten
West Hyattsville
Prince George's Plaza
College Park-U of MD
Greenbelt


Yellow - Huntington - Mt Vernon Sq 7th St ( Convention Center )

Huntington
Eisenhower Avenue
King Street
Braddock Road
Ronald Reagan Washington National Airport
Crystal City
Pentagon City
Pentagon
L'Enfant Plaza
Archives-Navy Memorial-Penn Quarter
Gallery Pl-Chinatown
Mt Vernon Sq 7th St-Convention Center

 

 

METRO KARTLAR - BİLET & ÜCRETLER

Kart ve ücretler için ( web )

 

+ Metro Farecards :

, 2.70 $ dan , 45 $ a kadar doldurulabilir..+ 1 $ yükleme bedeli

peak hours /Peak SmarTrip ” (yoğun saatler) ve “off peak hours /Off-Peak SmarTrip ” (yoğun olmayan saatler)( ücret : yere göre , 1.70 - 3.50 $ , +1 $ kart dolum ücreti ) diye ikiye ayrılan bilet uygulaması mevcut !..Kısacası en yoğun olan saatler daha pahalı oluyor. Örneğin; sabah ilk servis'ten saat 09.30'a kadar ve 15:00-19:00 saatleri iş çıkış saatleri ve en yoğun saatler olduğu için peak hours kabul ediliyor ( ücret :ulaşım mesafesine bağlı olarak 2.10 - 5.75 $ , + 1 $ kart dolum bedeli - 2013 yılı güncel ) ( web )..

 

+Metrorail Passes Card : Metrorail karları olarak ,sınırsız uygulamaya tabidir.Günlük , haftalık ve aylık seçeneklerle sunulur ( One Day Pass $14 , 7-Day Fast Pass $57.50 , 28-Day Fast Pass $230 )..

 

+ SmarTrip® Card :

- -

Metrorail - metro ve Local bus ( Metrobus ) için kullanılan cipli karttır ..doldurulbilir..

dolum bedelleri : 5 - 300 $ ' a kadardır…Ek olarak dolum ve kart maliyeti 2 $..

( Metrobus, Metrorail, Metro park alanlarında , DC Circulator araçlarında geçer )..

Normal , engelli , yaşlı olmak üzere 3 tipi var..

SmarTrip Regional Customer Service Center , tel : (888)762-7874

Bu kartalar 2 saat içinde ; Metrobus - metrobus / otobüs  -otobüs  ( kart yoksa normalde 20 cent transfer farkı alınır ! ) yada  Metrorail - metrobüs / metro -  otobüs transferlerine ( kart yoksa normalde 50 cent transfer farkı alınır ! )  ücret farkı vermeden rahat yolculuk hakkını verir.Plastik yapılı kartı metro istasyonlarından , bilet makinalarından , metro park alanlarından en az 10 $ 'a Kredi kart yada nakit olarak temin edebilirsiniz.. Bu bedelin içinde 5 $ ' ı maliyet olacaktır ! bu kartlara 72 saat içinde 200 dolardan fazla yükleme yapılamaz..

Ayrıca bu kart ;

Virginia'da :
ART (Arlington Transit), CUE (Fairfax City), DASH (Alexandria Transit Company), Fairfax Connector, Loudoun Commuter Bus Service'lerde.

Maryland'da :
MTA (Maryland Transit Administration), Ride On (Montgomery County Transit Services Division), TheBus (Prince George's County), PRTC (Prince William County, Manassas and Manassas Park) alanlarında geçer.

Bilgi call 1-888-762-7874

 

+ Regional Metrobus - Bölgesel Otobüsler :

338 farklı güzergahta  , 485 adet doğal gaz yada hibrit enerjili olmak üzere , 1500 otobüsle , 12000 durak üzerinden İ District of Columbia , Maryland,  Virginiadan yolcu taşır..  Büyüklük olarak ABD de 6.otobüs şirketi konumundadır..genel olarak renkler : Kırmızı - Gümüş'tür..Mavi - Gümüş renkli olanlar hava alanlarından transferi sağlayan Expres hatlara özeldir..

+ Washington DC için duraklar / kalkış varış zaman dilimleri , tüm Otobüs hatları web sitesi / TIKLA

 

+ Metrobus - Washington DC ( harita )

+ Metrobus - Maryland & Montgomery ( harita )

+ Metrobus - Virgina ( harita )

 

+ Air port Expres - Metrobus 5A service , Güzergah haritası :

Dulles International Airport (IAD) - L'Enfant Plaza Metro istasyon arası : saatte bir 40 -60 dk.yol süreli..
Monday - Friday: 5:50 a.m. - 11:40 p.m.
Saturday - Sunday: 6:32 a.m. - 11:40 p.m.

+ Air port Expres - Metrobus B30 service:

Baltimore International Airport (BWI) - Greenbelt Metro istasyon arasında , her 40 - 60 dk. da bir hareket ile saat = 6:54 am - 10:44 pm.

 

Washington için bir özel otobüs servisi daha vardır.

 

+ DC Circulator ( bus ) , web , harita1 - harita 2 :

Bu ring otobüsleri 5 ayrı ring ve hatta , 10 dk.lıkr zaman dilimleriyle : Anacostia, Adams Morgan, Dupont Circle, Georgetown, Woodley Park/Cleveland Park, U Street güzergahını dolaşırlar.Ücret : 1 $..

Hatlar :

Dupont Circle – Georgetown – Rosslyn / web

Georgetown – Union Station / web

Potomac Avenue Metro – Skyland via Barracks Row / web

Union Station – Navy Yard / web

Woodley Park – Adams Morgan – McPherson Square / web

 

Otobüs - Ücretler , web :

+ SmarTrip® Bus card : 1.60 $ ( tek yön ) , Kart olmaz ise otobüste nakit : 1.80 $ , Yaşlı - Senıor : kart ile 80 cent / nakit 90 cent..

+ Expres Bus Smarr Trip Card : Ekspres otobüslerde , kart ile : tek yön 3.65 $ , Kart olmaz ise nakit 4 $ , Yaşlı - Senıor : kart ile 1.80 $ / nakit 2 $ ..

+ Airport Express Bus : Metrobus 5A service( Dulles International Airport ) ve Metrobus B30 service ( Baltimore Washington International Thurgood Marshall Airport ).Tek yön 6 $ kart ile yada nakit .. Senıor : 3 $..

 

+ Metrobus Smart Trip Passes Card : Yanlızca Regional buslarda  ( Metrobus'lerde ) geçer ..7 günlük ; 16 $..

 

** Express Buses - Otobüs hatları : J7, J9, P17, P19, W13, W19, 11Y, 17A, 17B, 17G, 17H, 17K,17L, 17M, 18E, 18G, 18H, 18P, 29E, 29G, 29H, 29X

 

 

** ULAŞIM İçin Not : ulaşımda 2 çocuğa kadar 4 yaş altı ücretsizdir !..Diğer yaş ve öğrenci indirimleri için ( web ) .. Ayrıca ; Smart Trip Card'ınız yoksa ; Metro'dan - Otobüs'e yada tersi olan geçişlerde yani ara transferlerde 50 cent , ayni araç transferlerinde ise 20 cent transfer farkı alınır !

** Metro Oto Park : Metro için 42 oto parkın 35' i rezervli olarak ( web ) .. günlük Metro park : 3,5 – 5 $ , tatil günleri hafta - sonu free , rezerve edilerek - aylık : 45 – 55$


  

** Sonraki sayfa , Washington Down Town - Şehir merkezi Gezisi ..

 

 

 

< Önceki sayfa | Sonraki sayfa >

 

- Sayfa Başına Dön -

 

 

Çevrimiçi Kişi Sayısı

 

Site İstatistiği

 
   
   
 
 
 
Uyarı : BULUNDUĞUNUZ SİTE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR , HER BİLGİ TAM DOĞRU VE GÜNCEL OLAMAYABİLİR ! - ÜCRET GİBİ BAZI RAKAMSAL DEĞERLER İLGİLİ GEZİ YILINA AİTTİR - İNTERNET TARAYICISI ( İE ) 7 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE , 1024 x 768 PİXEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE UYGUN MENÜ VE SAYFA GÖRÜNÜMÜNÜ ALABİLİRSİNİZ - İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER ..